آموزش رایگان تلفنی

اصطلاحات و فرهنگ لغت

ACCI: اتاق تجارت و صنعت استرالیا

Account: حساب، به حساب ابتدایی افتتاح شده نزد یک بروکر یا کارگزار گفته می‌شود.

Accrual Bond: نوعی اوراق قرضه با نرخ بهره ثابت که با قیمت اسمی به سرمایه گذار فروخته می شود و در پایان موعد سررسید اصل پول و بهره آن یکجا به سرمایه گذار پرداخت می شود.
Actuals: دارایی های فیزیکی-دارایی ها و ابزارهای مالی پایه که قابل خرید و فروش دربازار نقدی هستند.

Account Balance:ترازحساب – بخشی از صفحه نمایش نرم افزار معاملاتی متاتریدرکه میزان موجودی حساب معامله‌گر وهمچنین میزان سود یا ضررخالص یک پوزیشن باز را نشان می‌دهد.
Account Information: اطلاعات حساب – بخشی ازصفحه نمایش نرم افزار معاملاتی متاتریدر که میزان موجودی حساب معامله‌گر و میزان سود یا ضرر خالص یک پوزیشن باز را نشان می‌دهد.
ACEAN: سازمان همکاری‌های اقتصادی جنوب شرقی آسیا

Action: حراج، به فروش گذاشتن یک کالا، سهام و یا دارایی

Adjustable Peg: تثبیت تعدیل پذیر،تثبیت خزنده- نوعی روش تعیین نرخ ارز که در آن نرخ ارز یک کشور براساس واحد پول کشور دیگر،که معمولا دلار می باشد تثبیت می گردد ولی هر چند یک بار میتوان آن را تغییر داد.این نوع تعیین نرخ، اساس قرارداد “برتون وودز” را تشکیل می دهد.

Adjustment: اقدامی رسمی که درطی آن به منظوراصلاح عدم توازن پرداختها تغییراتی در سیاستهای داخلی اقتصادی یا در نرخ رسمی ارز صورت می گیرد.

ADP(Automatic Data Processing . Inc): کمپانی إی دی پی-شرکت تجاری بین المللی که خدمات خود را در آمریکای شمالی ودیگربازارهای عمده جهانی عرضه می دارد. معنای لغوی نام این شرکت “پردازش اتوماتیک داده ها” می باشد.

Advance Retail Sales(United States): میزان ماهانه فروش کالا در فروشگاه ها،میزان خرده فروشی ماهانه- این شاخص به خاطر دقت بسیار و به موقع بودن و ارائه اطلاعات مفید در مورد میزان تقاضای مصرف کننده و ضریب اطمینان مصرف کننده تاثیر زیادی در حرکت بازار دارد.پولهای پرداختی مصرف کنندگان برای اقتصاد آمریکا فوق العاده مهم بوده وبیش از دو سوم همه فعالیت های اقتصادی این کشور را تشکیل می دهد.باتوجه به اینکه درآمد خرده فروشی یک سوم این پولها را تشکیل می دهد،بنا بر این تا انتشار تولید ناخالص داخلی شاخص خرده فروشی ماهانه معیار خوبی برای تعیین میزان تقاضای مصرف کننده است.

ADX(Average Directional Index): شاخص هدایتی میانگین- شاخصی برای اندازه گیری قدرت روند حاکم بر بازار و اینکه آیا مسیر بازار تغییر خواهد کرد یا نه.

After Hours Trading: خرید و فروش سهام خارج از ساعات معمول بازار – معمولآ برای معاملاتی است که در بازارهای های عمده بورس مثل بازار بورس نیویورک و نزدک انجام می شوند.ساعت معمول معامله از ۹:۳۰ صبح تا ۴:۰۰ بعد از ظهر به وقت نیویورک می باشد.

Agent Bank: الف- بانکی که به نمایندگی از یک بانک خارجی فعالیت می کند.

ب- در بازار اروپا،به بانکی اطلاق می گردد که توسط سایر بانک های سندیکا انتخاب میشود تا اداره امور مربوط به وام را به عهده بگیرد.

Aggregate Demand: تقاضای کل-میزان کل تقاضای کالا و خدمات مشتمل بر تقاضای کالا و خدمات از سوی هر دو بخش خصوصی و دولتی داخل کشورونیز تقاضاهای افراد و موسسات سایر کشورها برای کالا و خدمات
Aggregate risk: احتمال ضرر و زیان کلی-مقدار ضرر و زیان بانک در قبال یک مشتری هم در معاملات نقدی و هم معاملات پیش فروش

Aggressor: تریدری که بر اساس قیمت فعلی بازار معامله می کند.

Agio: هزینه تبدیل یک واحد پول به واحد پولی دیگر.

AGM(Annual General Meeting): جلسات عمومی سالیانه.

All or None: همه یا هیچ
الف- اصطلاح بازار سهام که معمولا برای معاملات اوراق بهادار بکار می رود و به این معناست که خریدار یا فروشنده فقط و فقط در صورتی معامله میکندکه همه سهامهایش یکجا معامله شود.در غیر اینصورت اصلا حاضر به معامله نیست.
ب- دستوری به کارگزار برای انجام معامله که یا کل مقدار دستور داده شده را طی یک معامله واحد بخرد یا بفروشد و اگر قادر به انجام این کار نیست اصلا معامله را انجام ندهد.

American Option: اختیار معامله آمریکایی-در این نوع قرارداد اختیار معامله،صاحب قرارداد می تواند در طول دوره اعتبار قراردادهر وقت مایل است اقدام به خرید یا فروش کالای پایه خود نماید.
Anonymous Trading: خرید وفروش بی نام-وجود قیمت های خرید و فروش در بازار ارز بدون اینکه هویت خریدار و فروشنده مشخص شود. خرید و فروش بدون نام به بازگانان بسیار مشهور این اجازه را میدهد که معاملات خود را فارغ ازکنجکاوی های بازارو بورس بازی انجام دهند.

Announcement: بیانیه، اظهاریه – معمولاً بیشتر این بیانیه ها بعد از نشست‌ کمیته های تصمیم گیرنده بانک‌های مرکزی در مورد سیاست‌های پولی منتشر می‌‌شود.

Annual: مربوط به گزارشات مالی و اقتصادی سالانه، پوشش مدت زمان یکسال

Anticipation: پیش‌بینی و چشم انداز آینده قیمت‌ها از سوی کارشناسان بازار

ANZ Commodity Price Index(New Zealand): شاخصی که تغییرات ماهانه هفده کالای صادراتی عمدۀ نیوزلند را نشان می دهد.

ANZ Job Advertisements(Australia): آگهی های استخدام إی إن زد-گزارش ماهانه ای از تعداد آگهی های استخدام درج شده درسایت ها و روزنامه های مشهور شهرهای بزرگ استرالیا
APICS: شاخص وضعیت و شرایط تولیدات کارخانه‌ای آمریکا- معمولاً این شاخص با شاخص‌های ISM نوسان می‌کند.

Appreciation: دارای ارزش شدن – افزایش ارزش یک ارز در مقابل ارز دیگر

Arbitrage: استفاده از تفاوت قیمت یک کالا در دو بازار مختل

Ascending Triangles: مثلث های صعودی_از الگوهای صعودی پیوسته در تحلیل تکنیکال که پس از شکل گیری به صورت یک مثلث قائم الزاویه در می آید که در ضلع افقی بالایی آن حداقل دو نقطه اوج وجود دارد.

Asian Option: آپشن آسیایی-معامله آپشنی که قیمت آن از پیش تعیین نمی گردد بلکه قیمت آن بستگی دارد به میانگین قیمت بازار در طی مدت اعتبار قرارداد.

Ask(Offer): پیشنهاد فروش – نرخی که یک فروشنده یا معامله‌گر برای فروش یک ارز در نظرمی گیرد. همچنین قیمتی که معامله‌گر می‌تواند روی آن یک واحد ارزی را بخرد.

Ask Rate/ Ask Price: قیمت پیشنهاد فروش – نرخی که برای فروش یک ارز ارائه می‌شود.

Ask Size: تعداد لات‌هایی که برای فروش در قیمت پیشنهادی ارائه می‌شود.

Ask/BID Spread: تفاوت قیمت بین نرخ خرید و فروش تفاوت بین نرخهای پیشنهاد فروش وقیمت خرید

Asset: دارایی، نقدی و غیر نقدی

Asset Allocation: تخصیص دارایی-تقسیم کل دارایی در بین بخش های مختلف مانند اوراق قرضه، سهام،ارز،ملک و غیره به منظور به حداقل رساندن میزان ریسک و به حداکثر رساندن مقدار سود

Asset Swap: معاوضه دارایی ها-معاوضه یک دارایی با دارایی دیگر به منظوردست یافتن به سودی مطلوبتر و مطمئن تر.یک نمونه از آن تعویض یک دارایی با سود ثابت یا تضمین شده با دارایی دیگری است که دارای سود ثابت یا تضمین شده نیست ولی میزان سود بالاتر است.

Association Cambiste Internationale: قیمت پیشنهاد فروش – نرخی که برای فروش یک ارز ارائه می‌شود.

At Best: دستوری که برطبق آن معامله گر باید خرید یا فروش را به بهترین نرخ ممکن انجام دهد

At or Better: دستور انجام معامله در قیمت تعیین شده یا قیمت بهتر

At the Price Stop Loss Order: نوعی دستور “حد-ضرر” که باید در زمانی که داده میشود اجرا شود بدون توجه به این که بازار در چه وضعیتی قرار دارد.

At the Money: معامله آپشنی که قیمت توافق شده آن به قیمت روز بازار نزدیک است یا کاملآ با آن برابر است.

Auction:مزایده – روشی برای فروش یک جنس به بالاترین قیمت پیشنهادی

Aussie: اصطلاح بازار برای دلار استرالیا

Authorized Dealer: معامله گر، مؤسسه مالی یا بانکی که مجاز به انجام معامله دربازار ارز است.

Auto and Truck Sales: میزان فروش اتومبیل و کامیون

Average Hourly Earning: دستمزد متوسط به ازای هر ساعت کار

Average Workweek: متوسط میزان کارهفتگی هر یک از کارکنان بخش غیر کشاورزی یک کشور

Back: مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش زمانی که قیمت بازار بالاتر از قیمت پیش فروش باشد.

Back Office: دفتر پشتیبانی – بخش اداری مرتبط با انجام معاملات مالی، که ارائه تائیدیه کتبی و اجرای معاملات و نگهداری صورت حساب معاملات را انجام می‌دهد

Back Testing: فرآیند طراحی یک استراتژی برای معاملات بر مبنای داده های گذشته،پس از طراحی آن را برای داده های جدیدبه کار می برند تا دریابند که کارآیی دارد یا خیرو میزان کارآیی ان تا چه اندازه است. اکثر تحلیل های تکنیکال با این روش تست می شوند

Back to Back: قراردادی که در آن دو شرکت در کشور های متفاوت ارز های همدیگر را برای مدت زمانی مشخص قرض می کنند به منظور کاهش میزان ریسک تبادلات ارز برای

هر دوی آنها که به نام قرض همزمان نیز نامیده میشود.

Back Wardation مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش وقتی که قیمت بازار از قیمت پیش فروش بیشتر شده باشد.

Bail Outالف- فروش سهام (معمولآ با ضرر) که بر اساس آن معمولا پیش بینی می شود که قیمت بیشتر افت خواهد کرد.
ب- فروش بیش ازاندازه و مفرط سهام یک شرکت توسط سهامداران که نشانه عدم اطمینان سهام داران به سود دهی یا بقای شرکت است.
ج- کمک مالی اضطراری و اورژانس به یک شرکت برای اینکه در برابر بحران دوام آورده و بتواند به فعالیت ادامه دهد

Balance میزان پول موجود در یک حساب معاملاتی

Balance of Trade تراز تجاری ارزش صادرات یک کشورمنهای ارزش واردات آن
Balance of Payments تراز پرداخت ها-ثبت منظم کلیه پرداخت های یک کشور به سایر کشورهاشامل بهای واردات و خروج سرمایه وطلا از کشور به همراه ثبت کلیه پولهای وارد شده به کشور شامل بهای صادرات و ورود سرمایه و طلا به کشور
Band باند ؛دامنه و حدودی که در آن یک ارز اجازهء نوسان دارد.باند سیستمی است که از آن در «ای. آر .إم یا مکانیزم تعیین نرخ تبادلات ارزی»استفاده میشود.
BIS(Bank for International Settlements) بانک تسویه های بین المللی سازمانی جهانی که همکاری بین بانک های مرکزی سراسر دنیا وسیاست گذاران پولی بین المللی را ممکن می سازد.این سازمان که در سال ۱۹۳۰ بنیاد گردید،قدیمی ترین سازمان مالی بین المللی است که با هدف انجام معاملات پولی بر اساس معاهده ورسای تشکیل گردید. از جمله اهداف عمده این سازمان ترویج تبادل اطلاعات و تبدیل شدن به یک مرکز اصلی جهت انجام تحقیقات اقتصادی است
Bank Holidayتعطیلی بانکی از تعطیلات عمومی در انگلیس و جمهوری ایرلند.با وجود اینکه از لحاظ قانونی هیچ توجیهی برای تعطیل کردن کاردر این ایام وجود ندارد ولی همه افراد شاغل در بخشهای غیر اضطراری این ایام را تعطیل می کنند و شاغلین بخشهای اضطراری مانند پلیس،آتش نشانی و… نیز حقوق اضافه کاری درِیافت می کنند. بدین جهت این تعطیلات راتعطیلی بانکی میخوانند که تعطیلی در این روزها فقط مختص بانک هاست ولی چون معمولا با تعطیل بودن بانکها سایر بخشها نیزقادر به فعالیت نیستند به صورت تعطیلات عمومی درامده است
Bank Lending (Japan) وام های بانکی ژاپن-بهای کل وامهای بزرگ پرداخت شده توسط بانک های ژاپنی.زیاد شدن وام دهی نشان دهندۀ افزایش ضریب اطمینان تجاری و سرمایه گذاری است و از این نظر در پیش بینی دور نمای اقتصادی حائز اهمیت است
Bank Line حداکثر اعتباری که بانک به مشتری اعطا می کند.
Bank Notes اسنادی که توسط بانک مرکزی انتشار می یابد و همچون پول قابل گرو گذاشتن است و به اندازه پول اعتبار دارد.
Bank of England Meeting Minutes (United Kingdom) خلاصه مذاکرات جلسات کمیته سیاست پولی بانک انگلیس در خصوص نرخ بهره
Bank Rate نرخ بانکی ؛بانک مرکزی هر کشور به سیستم بانک داری خود با نرخ معینی وام پرداخت می کند که به آن نرخ بانکی گفته میشود
Bank Reverse Settlement اعلام و گزارش ذخایر بانکی که بانک‌های تجاری به فدرال رزرو می‌دهند.
Bankruptcy ورشکستگی اعلام ورشکستگی توسط مؤسسات و شرکت ها
Bar Chartنمودار میله‌ای نمودار نشان دهنده نرخ به صورت خطی هر کدام از خط‌ها نرخ ابتدای روز، نرخ پایان روز ، بالاترین و پایین‌ترین نرخ یک ارز در طول یک دوره زمانی را نشان می‌دهد وطول یک خط دامنه نرخ‌هایی که در طول آن دوره برای معامله ارز استفاده شده است را نشان می‌دهد
Bar Trailing Stop در پوزیشن‌های خرید به عنوان دستوری است که در بالاترین نرخ وارد می‌شود.
Base Currency(Traded Currency) ارز پایه اولین ارز در یک جفت را ارز پایه می‌گویند. ارز پایه ارزی است که ارز دوم یا ارز مقابل بر اساس آن قیمت گذاری می‌شود. در بازار تبادلات ارز دلار آمریکا در اکثر موارد ارز پایه است
Basic Pointواحد پایه – برابر است با ۰.۰۱ درصد سود اوراق قرضه یا سند بهادار و ۱۰۰ واحد پایه برابر است با ۱ درصد سود اوراق قرضه
Base Price قیمت مبنا،قیمت پایه
Base Rate میزان بهره پایه-نرخ پایه
Basis
الف-تفاوت بین قیمت نقدی یک کالاو قیمت توافق شده آن برای تحویل در آینده/قیمت معامله آتی
Basket
دسته ای از ارزها که معمولاً برای مدیریت نرخ ارزها بکار برده میشود. در برخی موارد به معنای واحد شمارش هم استفاده میشود
BBA
(British Bankers Association)
انجمن بانکداران بریتانیا
BCI
Business Cycle Indicator
شاخص چرخۀ فعالیت اقتصادی-شاخص ادوار فعالیت اقتصادی:شاخص مرکبی متشکل از شاخص های پیشرو،هم زمان و مؤخر که توسط سازمان جهانی مدیران تجاری تهیه شده واز آن برای پیش بینی تغییرات کلی در روند اقتصاد یک کشور استفاده می گردد.از این شاخص می توان برای تایید یا پیش بینی نقاط اوج و حضیض چرخه فعالیت اقتصادی کشور استفاده کرد.سازمان جهانی مدیران تجاری این شاخص را برای کشورهای آمریکا،مکزیک،فرانسه،بریتانیا،کره جنوبی،ژاپن،آلمان،استرالیا و اسپانیا تهیه می کند.
Bear Market
بازار نزولی بازار کاهشی مدت زمانی که بازار با کاهش نرخ‌ها همراه است.
Bearish
نزولی فروشندگی اگر بازار نزولی باشد بدین معنی است که اطلا عات موجود شرایط کاهش نرخ را نشان می‌دهند.
Beige Book
(United States)
کتاب بژ-از شاخصهای اقتصادی آمریکا-گزارش وضعیت جاری اقتصادی هر یک از ۱۲ منطقه ای که در انها بانک فدرال ایالتی وجود دارد.کتاب بژحدود دو هفته قبل از برگزاری اجلاس کمیته سیاست گذاری بانک فدرال منتشر می شود و پس از آن بانک فدرال از آن برای کاهش یا افزایش نرخ بهره استفاده می کند.اگر بر طبق اطلاعات کتاب بژ وضعیت اقتصادی کشور مطلوب باشد یا فشارهای تورمی وجود داشته باشد،احتمال اینکه بانک فدرال نرخ بهره را افزایش دهد بیشتر می شودزیرا با افزایش نرخ بهره میزان وام گیری کاهش می یابد و متعاقب آن رشد فعالیت های اقتصادی کمتر می شود،اما اگر اطلاعات کتاب بژ نشان دهنده وضعیت اقتصادی نامطلوب باشد بانک فدرال با پائین آوردن نرخ بهره مردم را تشویق به گرفتن وام و رونق بخشیدن به وضعیت اقتصاد مینماید.
Bid
قیمت خرید – نرخی که یک معامله‌گر یا خریدار برای خرید یک ارز درنظر دارد . همچنین قیمتی که معامله‌گر می‌تواند روی آن یک واحد ارزی را بفروشد.
Big Figure
رقم اصلی در مظنه قیمت ارز یا سهام به رقم اصلی غیر اعشارگفته می شود.رقم اصلی در دومظنه ۹۹.۵۶۷ و ۹۹.۹۵ برابر است با ۱۰۳
Blocked Currency
پول مسدود پولی که تبدیل آن به پول دیگر قانونآ منع شده باشد.از این پول فقط می توان برای انجام معاملات داخلی استفاده نمود.به آن پول غیر قابل تبدیل نیز گفته می شود.تبدیل چنین پولی به واحد دیگری از پول مانند دلار که می تواند آزادانه در بازار ارز خرید و فروش شود اگر غیر ممکن نباشد فوق العاده دشوار خواهد بود.
BOC
(Bank of Canada)
بانک کانادا بانک مرکزی کانادا که در سال ۱۹۳۵ تاسیس گشته است.
BOJ
Bank of Japan
بانک ژاپن بانک مرکزی زاپن که مسئول نشر اسکناس و اوراق بهادار خزانه داری،اجرای سیاست های پولی و حفظ ثبات نظام مالی کشوراست.بانک ژاپن مانند اکثر بانک های مرکزی دیگر گردآوری آمار و داده های مهم وارائه تحقیقات و تحلیل های اقتصادی را نیز برعهده دارد.
Bollinger Bands
نوارهای بولینگر تغییر قیمت در روی نمودار در حد فاصل بین این دو نوار صورت می گیرد.مشخصه ممتاز این نوارها این است که فاصله بین آنها بر حسب نواسانات قیمت تغییر می کند.در دوره هایی که دامنه تغییرات قیمت فوق العاده زیاد است،فاصله بین دو نوار زیاد تر می شود تا جای بیشتری برای نوسانات شدید بازار فراهم کند و بالعکس در زمان هایی که تغییرات قیمت کم است فاصله بین آنها کم می شود تا بتواند قیمت های ارز را در بر بگیرد.نوارها به اندازه دو انحراف معیار در بالا و پایین یک میانگین متغیر ساده ترسیم می شوند.این نوار ها وقتی در بالای میانگین متغیر باشند،نشانه فروش هستند و وقتی در پایین آن باشند نشانه خرید هستند.برخی معامله گران بازار ارز از نوارهای بولینگر به همراه برخی دیگر ازآنالیزهای دیگر ازجمله آر إس آی،إم إی سی دی و غیره استفاده می کنند.

Board of Governors
of the
Federal Reserve

هیئت عامل فدرال رزرو گروهی هفت نفری که از طرف رییس جمهور و با تأیید کنگره برای ۱۴ سال براین سمت منصوب می‌شوند و مسئولیت سیاست مالی کشور با ایشان است.
Board of Trade Clearing Corporation

مؤسسه و شرکتی مستقل در بازار شیکاگو که همه معاملات انجام شده در بازار شیکاگو توسط آن تأیید و ضمانت می‌شود.

BOE Rate Decision

تعیین نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس
BOE
(Bank of England)

بانک مرکزی انگلستان
Borrowed Reserves

ذخایر استقراضی ارزش وام‌های گفته شده از نظام فدرال رزرو از طریق امکانات تنزیل آن( برای بانک‌‌ها و نظام بانکی)
BRC Shop Price Index
(UK)

شاخص تغییر بهای اجناس فروشگاه ها-این شاخص که توسط کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا ارائه می شودنشان دهنده تغییر قیمت ماهانه بیش از پانصد قلم کالای ضروری فروش رفته درشناخته شده ترین فروشگاه ها می باشد.
Break Even Point

نقطه سر به سر، قیمتی از بازار که معامله گر در آن نقطه با احتساب هزینه های جانبی (نظیر کارمزد کارگزار) در وضعیت خنثی (نه سود و نه ضرر) قرار گیرد.
Break Out

اصطلاح تحلیل فنی که برای توصیف تغییرات قیمت بکار میرود هنگامی که قیمت به بالا تر ازحمایت و پایین تر از مقاومت تغییر می کند.
Bretton Woods

برتون وودزمحل برگزاری کنفرانسی که منجر به تاسیس سیستم مبادلات ارز در دوران پس از جنگ شد ،این سیستم تااوایل دهۀ ۱۹۷۰ بدون تغییر باقی ماند.یکی از نتایج این کنفرانس تشکیل صندوق بین المللی پول بود.
Broker

کارگزار مانند واسطه‌ای در میان معامله‌گران عمل می‌کند
. Brokerage Fee

کمیسیون که کارگزار در ازای انجام معاملات از مشتریان دریافت می‌کند.
Budget Deficit

کسری بودجه هنگامی که هزینه‌های دولت از درآمد‌هایش بیش‌تر شود.
Bull Market
بازار صعودی بازار افزایشی
Bullish

صعودی خریداری اگر بازار صعودی باشد بدین معنی است که اطلاعات موجود شرایط افزایش نرخ را نشان می‌دهند.
Bundesbank

بانک مرکزی آلمان

Business Climate

فضای تجاری شاخصی که نشان می دهدآیا سیاست های دولتی،منطقه ای یا محلی و شرایط موجود در جوامع محلی باعث توسعه و موفقیت برنامه های تجاری و سرمایه گذاری ها می شوند یا خیر واگر پاسخ مثبت است به چه میزان در این توسعه و موفقیت مؤثرند.دریک فضای تجاری مناسب،سرمایه گذاری با ریسک کم و سود قابل توجه انجام می شود.دخالت ارگان های مختلف محدود است ، دسترسی آسان به مواد اولیه مورد لزوم با کیفیت خوب و هزینه مناسب امکان پذیر است ومشتری برای محصولات تولید شده نیز وجود دارد. عوامل زیر در تعیین فضای تجاری مد نظر قرار می گیرند.
Business Conditions Survey

ارزیابی شرایط تجاری از شاخص های اقتصادی کانادا که نظرات تولید کنندگان را در مورد موضوعات زیر طی سه ماهه بعد جویا می شود.
Business Inventories

ارزش دلاری کل کالاهای انبار شده توسط کارخانجات تولیدی، عمده فروشان و خرده فروشان در یک دوره زمانی خاص
Business Inventories
میزان دارایی‌های تجاری

Buy Limit Order

قراردادن دستوری پایین‌تر از نرخ فعلی به منظور خرید ارز در نرخی پایین‌تر از نرخ فعلی
Buy Line

عددی که یک شاخص باید از آن پایین‌تر برود تا بعد از آن به سرعت افزایش یابد
Buy Order

دستور خرید دستور خرید اولین ارز (یا ارز پایه ) در برابر ارز مقابل
Buy Stop

دستوری است که در نرخ بالا تراز نرخ فعلی بازار گذاشته می‌شود.هنگامی‌ که بازار به نرخی برابر یا بالاتر از دستور Stop برسد این دستور به دستور خرید بازار تبدیل می‌شود.
Buying the Dips
خرید در زمانهای بازگشت و کاهش نرخ در یک روند صعودی

Back: مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش زمانی که قیمت بازار بالاتر از قیمت پیش فروش باشد.
Back Office: دفتر پشتیبانی – بخش اداری مرتبط با انجام معاملات مالی، که ارائه تائیدیه کتبی و اجرای معاملات و نگهداری صورت حساب معاملات را انجام می‌دهد
Back Testing: فرآیند طراحی یک استراتژی برای معاملات بر مبنای داده های گذشته،پس از طراحی آن را برای داده های جدیدبه کار می برند تا دریابند که کارآیی دارد یا خیرو میزان کارآیی ان تا چه اندازه است. اکثر تحلیل های تکنیکال با این روش تست می شوند
Back to Back: قراردادی که در آن دو شرکت در کشور های متفاوت ارز های همدیگر را برای مدت زمانی مشخص قرض می کنند به منظور کاهش میزان ریسک تبادلات ارز برای هر دوی آنها که به نام قرض همزمان نیز نامیده میشود.
Back Wardation مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش وقتی که قیمت بازار از قیمت پیش فروش بیشتر شده باشد.
Bail Outالف- فروش سهام (معمولآ با ضرر) که بر اساس آن معمولا پیش بینی می شود که قیمت بیشتر افت خواهد کرد.
ب- فروش بیش ازاندازه و مفرط سهام یک شرکت توسط سهامداران که نشانه عدم اطمینان سهام داران به سود دهی یا بقای شرکت است.
ج- کمک مالی اضطراری و اورژانس به یک شرکت برای اینکه در برابر بحران دوام آورده و بتواند به فعالیت ادامه دهد
Balance میزان پول موجود در یک حساب معاملاتی
Balance of Trade تراز تجاری ارزش صادرات یک کشورمنهای ارزش واردات آن
Balance of Payments تراز پرداخت ها-ثبت منظم کلیه پرداخت های یک کشور به سایر کشورهاشامل بهای واردات و خروج سرمایه وطلا از کشور به همراه ثبت کلیه پولهای وارد شده به کشور شامل بهای صادرات و ورود سرمایه و طلا به کشور
Band باند ؛دامنه و حدودی که در آن یک ارز اجازهء نوسان دارد.باند سیستمی است که از آن در «ای. آر .إم یا مکانیزم تعیین نرخ تبادلات ارزی»استفاده میشود.
BIS(Bank for International Settlements) بانک تسویه های بین المللی سازمانی جهانی که همکاری بین بانک های مرکزی سراسر دنیا وسیاست گذاران پولی بین المللی را ممکن می سازد.این سازمان که در سال ۱۹۳۰ بنیاد گردید،قدیمی ترین سازمان مالی بین المللی است که با هدف انجام معاملات پولی بر اساس معاهده ورسای تشکیل گردید. از جمله اهداف عمده این سازمان ترویج تبادل اطلاعات و تبدیل شدن به یک مرکز اصلی جهت انجام تحقیقات اقتصادی است
Bank Holidayتعطیلی بانکی از تعطیلات عمومی در انگلیس و جمهوری ایرلند.با وجود اینکه از لحاظ قانونی هیچ توجیهی برای تعطیل کردن کاردر این ایام وجود ندارد ولی همه افراد شاغل در بخشهای غیر اضطراری این ایام را تعطیل می کنند و شاغلین بخشهای اضطراری مانند پلیس،آتش نشانی و… نیز حقوق اضافه کاری درِیافت می کنند. بدین جهت این تعطیلات راتعطیلی بانکی میخوانند که تعطیلی در این روزها فقط مختص بانک هاست ولی چون معمولا با تعطیل بودن بانکها سایر بخشها نیزقادر به فعالیت نیستند به صورت تعطیلات عمومی درامده است
Bank Lending (Japan) وام های بانکی ژاپن-بهای کل وامهای بزرگ پرداخت شده توسط بانک های ژاپنی.زیاد شدن وام دهی نشان دهندۀ افزایش ضریب اطمینان تجاری و سرمایه گذاری است و از این نظر در پیش بینی دور نمای اقتصادی حائز اهمیت است
Bank Line حداکثر اعتباری که بانک به مشتری اعطا می کند.
Bank Notes اسنادی که توسط بانک مرکزی انتشار می یابد و همچون پول قابل گرو گذاشتن است و به اندازه پول اعتبار دارد.
Bank of England Meeting Minutes (United Kingdom) خلاصه مذاکرات جلسات کمیته سیاست پولی بانک انگلیس در خصوص نرخ بهره
Bank Rate نرخ بانکی ؛بانک مرکزی هر کشور به سیستم بانک داری خود با نرخ معینی وام پرداخت می کند که به آن نرخ بانکی گفته میشود
Bank Reverse Settlement اعلام و گزارش ذخایر بانکی که بانک‌های تجاری به فدرال رزرو می‌دهند.
Bankruptcy ورشکستگی اعلام ورشکستگی توسط مؤسسات و شرکت ها
Bar Chartنمودار میله‌ای نمودار نشان دهنده نرخ به صورت خطی هر کدام از خط‌ها نرخ ابتدای روز، نرخ پایان روز ، بالاترین و پایین‌ترین نرخ یک ارز در طول یک دوره زمانی را نشان می‌دهد وطول یک خط دامنه نرخ‌هایی که در طول آن دوره برای معامله ارز استفاده شده است را نشان می‌دهد
Bar Trailing Stop در پوزیشن‌های خرید به عنوان دستوری است که در بالاترین نرخ وارد می‌شود.
Base Currency(Traded Currency) ارز پایه اولین ارز در یک جفت را ارز پایه می‌گویند. ارز پایه ارزی است که ارز دوم یا ارز مقابل بر اساس آن قیمت گذاری می‌شود. در بازار تبادلات ارز دلار آمریکا در اکثر موارد ارز پایه است
Basic Pointواحد پایه – برابر است با ۰.۰۱ درصد سود اوراق قرضه یا سند بهادار و ۱۰۰ واحد پایه برابر است با ۱ درصد سود اوراق قرضه
Base Price قیمت مبنا،قیمت پایه
Base Rate میزان بهره پایه-نرخ پایه
Basis
الف-تفاوت بین قیمت نقدی یک کالاو قیمت توافق شده آن برای تحویل در آینده/قیمت معامله آتی
Basket
دسته ای از ارزها که معمولاً برای مدیریت نرخ ارزها بکار برده میشود. در برخی موارد به معنای واحد شمارش هم استفاده میشود
BBA
(British Bankers Association)
انجمن بانکداران بریتانیا
BCI
Business Cycle Indicator
شاخص چرخۀ فعالیت اقتصادی-شاخص ادوار فعالیت اقتصادی:شاخص مرکبی متشکل از شاخص های پیشرو،هم زمان و مؤخر که توسط سازمان جهانی مدیران تجاری تهیه شده واز آن برای پیش بینی تغییرات کلی در روند اقتصاد یک کشور استفاده می گردد.از این شاخص می توان برای تایید یا پیش بینی نقاط اوج و حضیض چرخه فعالیت اقتصادی کشور استفاده کرد.سازمان جهانی مدیران تجاری این شاخص را برای کشورهای آمریکا،مکزیک،فرانسه،بریتانیا،کره جنوبی،ژاپن،آلمان،استرالیا و اسپانیا تهیه می کند.
Bear Market
بازار نزولی بازار کاهشی مدت زمانی که بازار با کاهش نرخ‌ها همراه است.
Bearish
نزولی فروشندگی اگر بازار نزولی باشد بدین معنی است که اطلا عات موجود شرایط کاهش نرخ را نشان می‌دهند.
Beige Book
(United States)
کتاب بژ-از شاخصهای اقتصادی آمریکا-گزارش وضعیت جاری اقتصادی هر یک از ۱۲ منطقه ای که در انها بانک فدرال ایالتی وجود دارد.کتاب بژحدود دو هفته قبل از برگزاری اجلاس کمیته سیاست گذاری بانک فدرال منتشر می شود و پس از آن بانک فدرال از آن برای کاهش یا افزایش نرخ بهره استفاده می کند.اگر بر طبق اطلاعات کتاب بژ وضعیت اقتصادی کشور مطلوب باشد یا فشارهای تورمی وجود داشته باشد،احتمال اینکه بانک فدرال نرخ بهره را افزایش دهد بیشتر می شودزیرا با افزایش نرخ بهره میزان وام گیری کاهش می یابد و متعاقب آن رشد فعالیت های اقتصادی کمتر می شود،اما اگر اطلاعات کتاب بژ نشان دهنده وضعیت اقتصادی نامطلوب باشد بانک فدرال با پائین آوردن نرخ بهره مردم را تشویق به گرفتن وام و رونق بخشیدن به وضعیت اقتصاد مینماید.
Bid
قیمت خرید – نرخی که یک معامله‌گر یا خریدار برای خرید یک ارز درنظر دارد . همچنین قیمتی که معامله‌گر می‌تواند روی آن یک واحد ارزی را بفروشد.
Big Figure
رقم اصلی در مظنه قیمت ارز یا سهام به رقم اصلی غیر اعشارگفته می شود.رقم اصلی در دومظنه ۹۹.۵۶۷ و ۹۹.۹۵ برابر است با ۱۰۳
Blocked Currency
پول مسدود پولی که تبدیل آن به پول دیگر قانونآ منع شده باشد.از این پول فقط می توان برای انجام معاملات داخلی استفاده نمود.به آن پول غیر قابل تبدیل نیز گفته می شود.تبدیل چنین پولی به واحد دیگری از پول مانند دلار که می تواند آزادانه در بازار ارز خرید و فروش شود اگر غیر ممکن نباشد فوق العاده دشوار خواهد بود.
BOC
(Bank of Canada)
بانک کانادا بانک مرکزی کانادا که در سال ۱۹۳۵ تاسیس گشته است.
BOJ
Bank of Japan
بانک ژاپن بانک مرکزی زاپن که مسئول نشر اسکناس و اوراق بهادار خزانه داری،اجرای سیاست های پولی و حفظ ثبات نظام مالی کشوراست.بانک ژاپن مانند اکثر بانک های مرکزی دیگر گردآوری آمار و داده های مهم وارائه تحقیقات و تحلیل های اقتصادی را نیز برعهده دارد.
Bollinger Bands
نوارهای بولینگر تغییر قیمت در روی نمودار در حد فاصل بین این دو نوار صورت می گیرد.مشخصه ممتاز این نوارها این است که فاصله بین آنها بر حسب نواسانات قیمت تغییر می کند.در دوره هایی که دامنه تغییرات قیمت فوق العاده زیاد است،فاصله بین دو نوار زیاد تر می شود تا جای بیشتری برای نوسانات شدید بازار فراهم کند و بالعکس در زمان هایی که تغییرات قیمت کم است فاصله بین آنها کم می شود تا بتواند قیمت های ارز را در بر بگیرد.نوارها به اندازه دو انحراف معیار در بالا و پایین یک میانگین متغیر ساده ترسیم می شوند.این نوار ها وقتی در بالای میانگین متغیر باشند،نشانه فروش هستند و وقتی در پایین آن باشند نشانه خرید هستند.برخی معامله گران بازار ارز از نوارهای بولینگر به همراه برخی دیگر ازآنالیزهای دیگر ازجمله آر إس آی،إم إی سی دی و غیره استفاده می کنند.

Board of Governors
of the
Federal Reserve

هیئت عامل فدرال رزرو گروهی هفت نفری که از طرف رییس جمهور و با تأیید کنگره برای ۱۴ سال براین سمت منصوب می‌شوند و مسئولیت سیاست مالی کشور با ایشان است.
Board of Trade Clearing Corporation

مؤسسه و شرکتی مستقل در بازار شیکاگو که همه معاملات انجام شده در بازار شیکاگو توسط آن تأیید و ضمانت می‌شود.

BOE Rate Decision

تعیین نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس
BOE
(Bank of England)

بانک مرکزی انگلستان
Borrowed Reserves

ذخایر استقراضی ارزش وام‌های گفته شده از نظام فدرال رزرو از طریق امکانات تنزیل آن( برای بانک‌‌ها و نظام بانکی)
BRC Shop Price Index
(UK)

شاخص تغییر بهای اجناس فروشگاه ها-این شاخص که توسط کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا ارائه می شودنشان دهنده تغییر قیمت ماهانه بیش از پانصد قلم کالای ضروری فروش رفته درشناخته شده ترین فروشگاه ها می باشد.
Break Even Point

نقطه سر به سر، قیمتی از بازار که معامله گر در آن نقطه با احتساب هزینه های جانبی (نظیر کارمزد کارگزار) در وضعیت خنثی (نه سود و نه ضرر) قرار گیرد.
Break Out

اصطلاح تحلیل فنی که برای توصیف تغییرات قیمت بکار میرود هنگامی که قیمت به بالا تر ازحمایت و پایین تر از مقاومت تغییر می کند.
Bretton Woods

برتون وودزمحل برگزاری کنفرانسی که منجر به تاسیس سیستم مبادلات ارز در دوران پس از جنگ شد ،این سیستم تااوایل دهۀ ۱۹۷۰ بدون تغییر باقی ماند.یکی از نتایج این کنفرانس تشکیل صندوق بین المللی پول بود.
Broker

کارگزار مانند واسطه‌ای در میان معامله‌گران عمل می‌کند
. Brokerage Fee

کمیسیون که کارگزار در ازای انجام معاملات از مشتریان دریافت می‌کند.
Budget Deficit

کسری بودجه هنگامی که هزینه‌های دولت از درآمد‌هایش بیش‌تر شود.
Bull Market
بازار صعودی بازار افزایشی
Bullish

صعودی خریداری اگر بازار صعودی باشد بدین معنی است که اطلاعات موجود شرایط افزایش نرخ را نشان می‌دهند.
Bundesbank

بانک مرکزی آلمان

Business Climate

فضای تجاری شاخصی که نشان می دهدآیا سیاست های دولتی،منطقه ای یا محلی و شرایط موجود در جوامع محلی باعث توسعه و موفقیت برنامه های تجاری و سرمایه گذاری ها می شوند یا خیر واگر پاسخ مثبت است به چه میزان در این توسعه و موفقیت مؤثرند.دریک فضای تجاری مناسب،سرمایه گذاری با ریسک کم و سود قابل توجه انجام می شود.دخالت ارگان های مختلف محدود است ، دسترسی آسان به مواد اولیه مورد لزوم با کیفیت خوب و هزینه مناسب امکان پذیر است ومشتری برای محصولات تولید شده نیز وجود دارد. عوامل زیر در تعیین فضای تجاری مد نظر قرار می گیرند.
Business Conditions Survey

ارزیابی شرایط تجاری از شاخص های اقتصادی کانادا که نظرات تولید کنندگان را در مورد موضوعات زیر طی سه ماهه بعد جویا می شود.
Business Inventories

ارزش دلاری کل کالاهای انبار شده توسط کارخانجات تولیدی، عمده فروشان و خرده فروشان در یک دوره زمانی خاص
Business Inventories
میزان دارایی‌های تجاری

Buy Limit Order

قراردادن دستوری پایین‌تر از نرخ فعلی به منظور خرید ارز در نرخی پایین‌تر از نرخ فعلی
Buy Line

عددی که یک شاخص باید از آن پایین‌تر برود تا بعد از آن به سرعت افزایش یابد
Buy Order

دستور خرید دستور خرید اولین ارز (یا ارز پایه ) در برابر ارز مقابل
Buy Stop

دستوری است که در نرخ بالا تراز نرخ فعلی بازار گذاشته می‌شود.هنگامی‌ که بازار به نرخی برابر یا بالاتر از دستور Stop برسد این دستور به دستور خرید بازار تبدیل می‌شود.
Buying the Dips
خرید در زمانهای بازگشت و کاهش نرخ در یک روند صعودی

Back: مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش زمانی که قیمت بازار بالاتر از قیمت پیش فروش باشد.
Back Office: دفتر پشتیبانی – بخش اداری مرتبط با انجام معاملات مالی، که ارائه تائیدیه کتبی و اجرای معاملات و نگهداری صورت حساب معاملات را انجام می‌دهد
Back Testing: فرآیند طراحی یک استراتژی برای معاملات بر مبنای داده های گذشته،پس از طراحی آن را برای داده های جدیدبه کار می برند تا دریابند که کارآیی دارد یا خیرو میزان کارآیی ان تا چه اندازه است. اکثر تحلیل های تکنیکال با این روش تست می شوند
Back to Back: قراردادی که در آن دو شرکت در کشور های متفاوت ارز های همدیگر را برای مدت زمانی مشخص قرض می کنند به منظور کاهش میزان ریسک تبادلات ارز برای هر دوی آنها که به نام قرض همزمان نیز نامیده میشود.
Back Wardation مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش وقتی که قیمت بازار از قیمت پیش فروش بیشتر شده باشد.
Bail Outالف- فروش سهام (معمولآ با ضرر) که بر اساس آن معمولا پیش بینی می شود که قیمت بیشتر افت خواهد کرد.
ب- فروش بیش ازاندازه و مفرط سهام یک شرکت توسط سهامداران که نشانه عدم اطمینان سهام داران به سود دهی یا بقای شرکت است.
ج- کمک مالی اضطراری و اورژانس به یک شرکت برای اینکه در برابر بحران دوام آورده و بتواند به فعالیت ادامه دهد
Balance میزان پول موجود در یک حساب معاملاتی
Balance of Trade تراز تجاری ارزش صادرات یک کشورمنهای ارزش واردات آن
Balance of Payments تراز پرداخت ها-ثبت منظم کلیه پرداخت های یک کشور به سایر کشورهاشامل بهای واردات و خروج سرمایه وطلا از کشور به همراه ثبت کلیه پولهای وارد شده به کشور شامل بهای صادرات و ورود سرمایه و طلا به کشور
Band باند ؛دامنه و حدودی که در آن یک ارز اجازهء نوسان دارد.باند سیستمی است که از آن در «ای. آر .إم یا مکانیزم تعیین نرخ تبادلات ارزی»استفاده میشود.
BIS(Bank for International Settlements) بانک تسویه های بین المللی سازمانی جهانی که همکاری بین بانک های مرکزی سراسر دنیا وسیاست گذاران پولی بین المللی را ممکن می سازد.این سازمان که در سال ۱۹۳۰ بنیاد گردید،قدیمی ترین سازمان مالی بین المللی است که با هدف انجام معاملات پولی بر اساس معاهده ورسای تشکیل گردید. از جمله اهداف عمده این سازمان ترویج تبادل اطلاعات و تبدیل شدن به یک مرکز اصلی جهت انجام تحقیقات اقتصادی است
Bank Holidayتعطیلی بانکی از تعطیلات عمومی در انگلیس و جمهوری ایرلند.با وجود اینکه از لحاظ قانونی هیچ توجیهی برای تعطیل کردن کاردر این ایام وجود ندارد ولی همه افراد شاغل در بخشهای غیر اضطراری این ایام را تعطیل می کنند و شاغلین بخشهای اضطراری مانند پلیس،آتش نشانی و… نیز حقوق اضافه کاری درِیافت می کنند. بدین جهت این تعطیلات راتعطیلی بانکی میخوانند که تعطیلی در این روزها فقط مختص بانک هاست ولی چون معمولا با تعطیل بودن بانکها سایر بخشها نیزقادر به فعالیت نیستند به صورت تعطیلات عمومی درامده است
Bank Lending (Japan) وام های بانکی ژاپن-بهای کل وامهای بزرگ پرداخت شده توسط بانک های ژاپنی.زیاد شدن وام دهی نشان دهندۀ افزایش ضریب اطمینان تجاری و سرمایه گذاری است و از این نظر در پیش بینی دور نمای اقتصادی حائز اهمیت است
Bank Line حداکثر اعتباری که بانک به مشتری اعطا می کند.
Bank Notes اسنادی که توسط بانک مرکزی انتشار می یابد و همچون پول قابل گرو گذاشتن است و به اندازه پول اعتبار دارد.
Bank of England Meeting Minutes (United Kingdom) خلاصه مذاکرات جلسات کمیته سیاست پولی بانک انگلیس در خصوص نرخ بهره
Bank Rate نرخ بانکی ؛بانک مرکزی هر کشور به سیستم بانک داری خود با نرخ معینی وام پرداخت می کند که به آن نرخ بانکی گفته میشود
Bank Reverse Settlement اعلام و گزارش ذخایر بانکی که بانک‌های تجاری به فدرال رزرو می‌دهند.
Bankruptcy ورشکستگی اعلام ورشکستگی توسط مؤسسات و شرکت ها
Bar Chartنمودار میله‌ای نمودار نشان دهنده نرخ به صورت خطی هر کدام از خط‌ها نرخ ابتدای روز، نرخ پایان روز ، بالاترین و پایین‌ترین نرخ یک ارز در طول یک دوره زمانی را نشان می‌دهد وطول یک خط دامنه نرخ‌هایی که در طول آن دوره برای معامله ارز استفاده شده است را نشان می‌دهد
Bar Trailing Stop در پوزیشن‌های خرید به عنوان دستوری است که در بالاترین نرخ وارد می‌شود.
Base Currency(Traded Currency) ارز پایه اولین ارز در یک جفت را ارز پایه می‌گویند. ارز پایه ارزی است که ارز دوم یا ارز مقابل بر اساس آن قیمت گذاری می‌شود. در بازار تبادلات ارز دلار آمریکا در اکثر موارد ارز پایه است
Basic Pointواحد پایه – برابر است با ۰.۰۱ درصد سود اوراق قرضه یا سند بهادار و ۱۰۰ واحد پایه برابر است با ۱ درصد سود اوراق قرضه
Base Price قیمت مبنا،قیمت پایه
Base Rate میزان بهره پایه-نرخ پایه
Basis
الف-تفاوت بین قیمت نقدی یک کالاو قیمت توافق شده آن برای تحویل در آینده/قیمت معامله آتی
Basket
دسته ای از ارزها که معمولاً برای مدیریت نرخ ارزها بکار برده میشود. در برخی موارد به معنای واحد شمارش هم استفاده میشود
BBA
(British Bankers Association)
انجمن بانکداران بریتانیا
BCI
Business Cycle Indicator
شاخص چرخۀ فعالیت اقتصادی-شاخص ادوار فعالیت اقتصادی:شاخص مرکبی متشکل از شاخص های پیشرو،هم زمان و مؤخر که توسط سازمان جهانی مدیران تجاری تهیه شده واز آن برای پیش بینی تغییرات کلی در روند اقتصاد یک کشور استفاده می گردد.از این شاخص می توان برای تایید یا پیش بینی نقاط اوج و حضیض چرخه فعالیت اقتصادی کشور استفاده کرد.سازمان جهانی مدیران تجاری این شاخص را برای کشورهای آمریکا،مکزیک،فرانسه،بریتانیا،کره جنوبی،ژاپن،آلمان،استرالیا و اسپانیا تهیه می کند.
Bear Market
بازار نزولی بازار کاهشی مدت زمانی که بازار با کاهش نرخ‌ها همراه است.
Bearish
نزولی فروشندگی اگر بازار نزولی باشد بدین معنی است که اطلا عات موجود شرایط کاهش نرخ را نشان می‌دهند.
Beige Book
(United States)
کتاب بژ-از شاخصهای اقتصادی آمریکا-گزارش وضعیت جاری اقتصادی هر یک از ۱۲ منطقه ای که در انها بانک فدرال ایالتی وجود دارد.کتاب بژحدود دو هفته قبل از برگزاری اجلاس کمیته سیاست گذاری بانک فدرال منتشر می شود و پس از آن بانک فدرال از آن برای کاهش یا افزایش نرخ بهره استفاده می کند.اگر بر طبق اطلاعات کتاب بژ وضعیت اقتصادی کشور مطلوب باشد یا فشارهای تورمی وجود داشته باشد،احتمال اینکه بانک فدرال نرخ بهره را افزایش دهد بیشتر می شودزیرا با افزایش نرخ بهره میزان وام گیری کاهش می یابد و متعاقب آن رشد فعالیت های اقتصادی کمتر می شود،اما اگر اطلاعات کتاب بژ نشان دهنده وضعیت اقتصادی نامطلوب باشد بانک فدرال با پائین آوردن نرخ بهره مردم را تشویق به گرفتن وام و رونق بخشیدن به وضعیت اقتصاد مینماید.
Bid
قیمت خرید – نرخی که یک معامله‌گر یا خریدار برای خرید یک ارز درنظر دارد . همچنین قیمتی که معامله‌گر می‌تواند روی آن یک واحد ارزی را بفروشد.
Big Figure
رقم اصلی در مظنه قیمت ارز یا سهام به رقم اصلی غیر اعشارگفته می شود.رقم اصلی در دومظنه ۹۹.۵۶۷ و ۹۹.۹۵ برابر است با ۱۰۳
Blocked Currency
پول مسدود پولی که تبدیل آن به پول دیگر قانونآ منع شده باشد.از این پول فقط می توان برای انجام معاملات داخلی استفاده نمود.به آن پول غیر قابل تبدیل نیز گفته می شود.تبدیل چنین پولی به واحد دیگری از پول مانند دلار که می تواند آزادانه در بازار ارز خرید و فروش شود اگر غیر ممکن نباشد فوق العاده دشوار خواهد بود.
BOC
(Bank of Canada)
بانک کانادا بانک مرکزی کانادا که در سال ۱۹۳۵ تاسیس گشته است.
BOJ
Bank of Japan
بانک ژاپن بانک مرکزی زاپن که مسئول نشر اسکناس و اوراق بهادار خزانه داری،اجرای سیاست های پولی و حفظ ثبات نظام مالی کشوراست.بانک ژاپن مانند اکثر بانک های مرکزی دیگر گردآوری آمار و داده های مهم وارائه تحقیقات و تحلیل های اقتصادی را نیز برعهده دارد.
Bollinger Bands
نوارهای بولینگر تغییر قیمت در روی نمودار در حد فاصل بین این دو نوار صورت می گیرد.مشخصه ممتاز این نوارها این است که فاصله بین آنها بر حسب نواسانات قیمت تغییر می کند.در دوره هایی که دامنه تغییرات قیمت فوق العاده زیاد است،فاصله بین دو نوار زیاد تر می شود تا جای بیشتری برای نوسانات شدید بازار فراهم کند و بالعکس در زمان هایی که تغییرات قیمت کم است فاصله بین آنها کم می شود تا بتواند قیمت های ارز را در بر بگیرد.نوارها به اندازه دو انحراف معیار در بالا و پایین یک میانگین متغیر ساده ترسیم می شوند.این نوار ها وقتی در بالای میانگین متغیر باشند،نشانه فروش هستند و وقتی در پایین آن باشند نشانه خرید هستند.برخی معامله گران بازار ارز از نوارهای بولینگر به همراه برخی دیگر ازآنالیزهای دیگر ازجمله آر إس آی،إم إی سی دی و غیره استفاده می کنند.

Board of Governors
of the
Federal Reserve

هیئت عامل فدرال رزرو گروهی هفت نفری که از طرف رییس جمهور و با تأیید کنگره برای ۱۴ سال براین سمت منصوب می‌شوند و مسئولیت سیاست مالی کشور با ایشان است.
Board of Trade Clearing Corporation

مؤسسه و شرکتی مستقل در بازار شیکاگو که همه معاملات انجام شده در بازار شیکاگو توسط آن تأیید و ضمانت می‌شود.

BOE Rate Decision

تعیین نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس
BOE
(Bank of England)

بانک مرکزی انگلستان
Borrowed Reserves

ذخایر استقراضی ارزش وام‌های گفته شده از نظام فدرال رزرو از طریق امکانات تنزیل آن( برای بانک‌‌ها و نظام بانکی)
BRC Shop Price Index
(UK)

شاخص تغییر بهای اجناس فروشگاه ها-این شاخص که توسط کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا ارائه می شودنشان دهنده تغییر قیمت ماهانه بیش از پانصد قلم کالای ضروری فروش رفته درشناخته شده ترین فروشگاه ها می باشد.
Break Even Point

نقطه سر به سر، قیمتی از بازار که معامله گر در آن نقطه با احتساب هزینه های جانبی (نظیر کارمزد کارگزار) در وضعیت خنثی (نه سود و نه ضرر) قرار گیرد.
Break Out

اصطلاح تحلیل فنی که برای توصیف تغییرات قیمت بکار میرود هنگامی که قیمت به بالا تر ازحمایت و پایین تر از مقاومت تغییر می کند.
Bretton Woods

برتون وودزمحل برگزاری کنفرانسی که منجر به تاسیس سیستم مبادلات ارز در دوران پس از جنگ شد ،این سیستم تااوایل دهۀ ۱۹۷۰ بدون تغییر باقی ماند.یکی از نتایج این کنفرانس تشکیل صندوق بین المللی پول بود.
Broker

کارگزار مانند واسطه‌ای در میان معامله‌گران عمل می‌کند
. Brokerage Fee

کمیسیون که کارگزار در ازای انجام معاملات از مشتریان دریافت می‌کند.
Budget Deficit

کسری بودجه هنگامی که هزینه‌های دولت از درآمد‌هایش بیش‌تر شود.
Bull Market
بازار صعودی بازار افزایشی
Bullish

صعودی خریداری اگر بازار صعودی باشد بدین معنی است که اطلاعات موجود شرایط افزایش نرخ را نشان می‌دهند.
Bundesbank

بانک مرکزی آلمان

Business Climate

فضای تجاری شاخصی که نشان می دهدآیا سیاست های دولتی،منطقه ای یا محلی و شرایط موجود در جوامع محلی باعث توسعه و موفقیت برنامه های تجاری و سرمایه گذاری ها می شوند یا خیر واگر پاسخ مثبت است به چه میزان در این توسعه و موفقیت مؤثرند.دریک فضای تجاری مناسب،سرمایه گذاری با ریسک کم و سود قابل توجه انجام می شود.دخالت ارگان های مختلف محدود است ، دسترسی آسان به مواد اولیه مورد لزوم با کیفیت خوب و هزینه مناسب امکان پذیر است ومشتری برای محصولات تولید شده نیز وجود دارد. عوامل زیر در تعیین فضای تجاری مد نظر قرار می گیرند.
Business Conditions Survey

ارزیابی شرایط تجاری از شاخص های اقتصادی کانادا که نظرات تولید کنندگان را در مورد موضوعات زیر طی سه ماهه بعد جویا می شود.
Business Inventories

ارزش دلاری کل کالاهای انبار شده توسط کارخانجات تولیدی، عمده فروشان و خرده فروشان در یک دوره زمانی خاص
Business Inventories
میزان دارایی‌های تجاری

Buy Limit Order

قراردادن دستوری پایین‌تر از نرخ فعلی به منظور خرید ارز در نرخی پایین‌تر از نرخ فعلی
Buy Line

عددی که یک شاخص باید از آن پایین‌تر برود تا بعد از آن به سرعت افزایش یابد
Buy Order

دستور خرید دستور خرید اولین ارز (یا ارز پایه ) در برابر ارز مقابل
Buy Stop

دستوری است که در نرخ بالا تراز نرخ فعلی بازار گذاشته می‌شود.هنگامی‌ که بازار به نرخی برابر یا بالاتر از دستور Stop برسد این دستور به دستور خرید بازار تبدیل می‌شود.
Buying the Dips
خرید در زمانهای بازگشت و کاهش نرخ در یک روند صعودی

Back: مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش زمانی که قیمت بازار بالاتر از قیمت پیش فروش باشد.
Back Office: دفتر پشتیبانی – بخش اداری مرتبط با انجام معاملات مالی، که ارائه تائیدیه کتبی و اجرای معاملات و نگهداری صورت حساب معاملات را انجام می‌دهد
Back Testing: فرآیند طراحی یک استراتژی برای معاملات بر مبنای داده های گذشته،پس از طراحی آن را برای داده های جدیدبه کار می برند تا دریابند که کارآیی دارد یا خیرو میزان کارآیی ان تا چه اندازه است. اکثر تحلیل های تکنیکال با این روش تست می شوند
Back to Back: قراردادی که در آن دو شرکت در کشور های متفاوت ارز های همدیگر را برای مدت زمانی مشخص قرض می کنند به منظور کاهش میزان ریسک تبادلات ارز برای هر دوی آنها که به نام قرض همزمان نیز نامیده میشود.
Back Wardation مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش وقتی که قیمت بازار از قیمت پیش فروش بیشتر شده باشد.
Bail Outالف- فروش سهام (معمولآ با ضرر) که بر اساس آن معمولا پیش بینی می شود که قیمت بیشتر افت خواهد کرد.
ب- فروش بیش ازاندازه و مفرط سهام یک شرکت توسط سهامداران که نشانه عدم اطمینان سهام داران به سود دهی یا بقای شرکت است.
ج- کمک مالی اضطراری و اورژانس به یک شرکت برای اینکه در برابر بحران دوام آورده و بتواند به فعالیت ادامه دهد
Balance میزان پول موجود در یک حساب معاملاتی
Balance of Trade تراز تجاری ارزش صادرات یک کشورمنهای ارزش واردات آن
Balance of Payments تراز پرداخت ها-ثبت منظم کلیه پرداخت های یک کشور به سایر کشورهاشامل بهای واردات و خروج سرمایه وطلا از کشور به همراه ثبت کلیه پولهای وارد شده به کشور شامل بهای صادرات و ورود سرمایه و طلا به کشور
Band باند ؛دامنه و حدودی که در آن یک ارز اجازهء نوسان دارد.باند سیستمی است که از آن در «ای. آر .إم یا مکانیزم تعیین نرخ تبادلات ارزی»استفاده میشود.
BIS(Bank for International Settlements) بانک تسویه های بین المللی سازمانی جهانی که همکاری بین بانک های مرکزی سراسر دنیا وسیاست گذاران پولی بین المللی را ممکن می سازد.این سازمان که در سال ۱۹۳۰ بنیاد گردید،قدیمی ترین سازمان مالی بین المللی است که با هدف انجام معاملات پولی بر اساس معاهده ورسای تشکیل گردید. از جمله اهداف عمده این سازمان ترویج تبادل اطلاعات و تبدیل شدن به یک مرکز اصلی جهت انجام تحقیقات اقتصادی است
Bank Holidayتعطیلی بانکی از تعطیلات عمومی در انگلیس و جمهوری ایرلند.با وجود اینکه از لحاظ قانونی هیچ توجیهی برای تعطیل کردن کاردر این ایام وجود ندارد ولی همه افراد شاغل در بخشهای غیر اضطراری این ایام را تعطیل می کنند و شاغلین بخشهای اضطراری مانند پلیس،آتش نشانی و… نیز حقوق اضافه کاری درِیافت می کنند. بدین جهت این تعطیلات راتعطیلی بانکی میخوانند که تعطیلی در این روزها فقط مختص بانک هاست ولی چون معمولا با تعطیل بودن بانکها سایر بخشها نیزقادر به فعالیت نیستند به صورت تعطیلات عمومی درامده است
Bank Lending (Japan) وام های بانکی ژاپن-بهای کل وامهای بزرگ پرداخت شده توسط بانک های ژاپنی.زیاد شدن وام دهی نشان دهندۀ افزایش ضریب اطمینان تجاری و سرمایه گذاری است و از این نظر در پیش بینی دور نمای اقتصادی حائز اهمیت است
Bank Line حداکثر اعتباری که بانک به مشتری اعطا می کند.
Bank Notes اسنادی که توسط بانک مرکزی انتشار می یابد و همچون پول قابل گرو گذاشتن است و به اندازه پول اعتبار دارد.
Bank of England Meeting Minutes (United Kingdom) خلاصه مذاکرات جلسات کمیته سیاست پولی بانک انگلیس در خصوص نرخ بهره
Bank Rate نرخ بانکی ؛بانک مرکزی هر کشور به سیستم بانک داری خود با نرخ معینی وام پرداخت می کند که به آن نرخ بانکی گفته میشود
Bank Reverse Settlement اعلام و گزارش ذخایر بانکی که بانک‌های تجاری به فدرال رزرو می‌دهند.
Bankruptcy ورشکستگی اعلام ورشکستگی توسط مؤسسات و شرکت ها
Bar Chartنمودار میله‌ای نمودار نشان دهنده نرخ به صورت خطی هر کدام از خط‌ها نرخ ابتدای روز، نرخ پایان روز ، بالاترین و پایین‌ترین نرخ یک ارز در طول یک دوره زمانی را نشان می‌دهد وطول یک خط دامنه نرخ‌هایی که در طول آن دوره برای معامله ارز استفاده شده است را نشان می‌دهد
Bar Trailing Stop در پوزیشن‌های خرید به عنوان دستوری است که در بالاترین نرخ وارد می‌شود.
Base Currency(Traded Currency) ارز پایه اولین ارز در یک جفت را ارز پایه می‌گویند. ارز پایه ارزی است که ارز دوم یا ارز مقابل بر اساس آن قیمت گذاری می‌شود. در بازار تبادلات ارز دلار آمریکا در اکثر موارد ارز پایه است
Basic Pointواحد پایه – برابر است با ۰.۰۱ درصد سود اوراق قرضه یا سند بهادار و ۱۰۰ واحد پایه برابر است با ۱ درصد سود اوراق قرضه
Base Price قیمت مبنا،قیمت پایه
Base Rate میزان بهره پایه-نرخ پایه
Basis
الف-تفاوت بین قیمت نقدی یک کالاو قیمت توافق شده آن برای تحویل در آینده/قیمت معامله آتی
Basket
دسته ای از ارزها که معمولاً برای مدیریت نرخ ارزها بکار برده میشود. در برخی موارد به معنای واحد شمارش هم استفاده میشود
BBA
(British Bankers Association)
انجمن بانکداران بریتانیا
BCI
Business Cycle Indicator
شاخص چرخۀ فعالیت اقتصادی-شاخص ادوار فعالیت اقتصادی:شاخص مرکبی متشکل از شاخص های پیشرو،هم زمان و مؤخر که توسط سازمان جهانی مدیران تجاری تهیه شده واز آن برای پیش بینی تغییرات کلی در روند اقتصاد یک کشور استفاده می گردد.از این شاخص می توان برای تایید یا پیش بینی نقاط اوج و حضیض چرخه فعالیت اقتصادی کشور استفاده کرد.سازمان جهانی مدیران تجاری این شاخص را برای کشورهای آمریکا،مکزیک،فرانسه،بریتانیا،کره جنوبی،ژاپن،آلمان،استرالیا و اسپانیا تهیه می کند.
Bear Market
بازار نزولی بازار کاهشی مدت زمانی که بازار با کاهش نرخ‌ها همراه است.
Bearish
نزولی فروشندگی اگر بازار نزولی باشد بدین معنی است که اطلا عات موجود شرایط کاهش نرخ را نشان می‌دهند.
Beige Book
(United States)
کتاب بژ-از شاخصهای اقتصادی آمریکا-گزارش وضعیت جاری اقتصادی هر یک از ۱۲ منطقه ای که در انها بانک فدرال ایالتی وجود دارد.کتاب بژحدود دو هفته قبل از برگزاری اجلاس کمیته سیاست گذاری بانک فدرال منتشر می شود و پس از آن بانک فدرال از آن برای کاهش یا افزایش نرخ بهره استفاده می کند.اگر بر طبق اطلاعات کتاب بژ وضعیت اقتصادی کشور مطلوب باشد یا فشارهای تورمی وجود داشته باشد،احتمال اینکه بانک فدرال نرخ بهره را افزایش دهد بیشتر می شودزیرا با افزایش نرخ بهره میزان وام گیری کاهش می یابد و متعاقب آن رشد فعالیت های اقتصادی کمتر می شود،اما اگر اطلاعات کتاب بژ نشان دهنده وضعیت اقتصادی نامطلوب باشد بانک فدرال با پائین آوردن نرخ بهره مردم را تشویق به گرفتن وام و رونق بخشیدن به وضعیت اقتصاد مینماید.
Bid
قیمت خرید – نرخی که یک معامله‌گر یا خریدار برای خرید یک ارز درنظر دارد . همچنین قیمتی که معامله‌گر می‌تواند روی آن یک واحد ارزی را بفروشد.
Big Figure
رقم اصلی در مظنه قیمت ارز یا سهام به رقم اصلی غیر اعشارگفته می شود.رقم اصلی در دومظنه ۹۹.۵۶۷ و ۹۹.۹۵ برابر است با ۱۰۳
Blocked Currency
پول مسدود پولی که تبدیل آن به پول دیگر قانونآ منع شده باشد.از این پول فقط می توان برای انجام معاملات داخلی استفاده نمود.به آن پول غیر قابل تبدیل نیز گفته می شود.تبدیل چنین پولی به واحد دیگری از پول مانند دلار که می تواند آزادانه در بازار ارز خرید و فروش شود اگر غیر ممکن نباشد فوق العاده دشوار خواهد بود.
BOC
(Bank of Canada)
بانک کانادا بانک مرکزی کانادا که در سال ۱۹۳۵ تاسیس گشته است.
BOJ
Bank of Japan
بانک ژاپن بانک مرکزی زاپن که مسئول نشر اسکناس و اوراق بهادار خزانه داری،اجرای سیاست های پولی و حفظ ثبات نظام مالی کشوراست.بانک ژاپن مانند اکثر بانک های مرکزی دیگر گردآوری آمار و داده های مهم وارائه تحقیقات و تحلیل های اقتصادی را نیز برعهده دارد.
Bollinger Bands
نوارهای بولینگر تغییر قیمت در روی نمودار در حد فاصل بین این دو نوار صورت می گیرد.مشخصه ممتاز این نوارها این است که فاصله بین آنها بر حسب نواسانات قیمت تغییر می کند.در دوره هایی که دامنه تغییرات قیمت فوق العاده زیاد است،فاصله بین دو نوار زیاد تر می شود تا جای بیشتری برای نوسانات شدید بازار فراهم کند و بالعکس در زمان هایی که تغییرات قیمت کم است فاصله بین آنها کم می شود تا بتواند قیمت های ارز را در بر بگیرد.نوارها به اندازه دو انحراف معیار در بالا و پایین یک میانگین متغیر ساده ترسیم می شوند.این نوار ها وقتی در بالای میانگین متغیر باشند،نشانه فروش هستند و وقتی در پایین آن باشند نشانه خرید هستند.برخی معامله گران بازار ارز از نوارهای بولینگر به همراه برخی دیگر ازآنالیزهای دیگر ازجمله آر إس آی،إم إی سی دی و غیره استفاده می کنند.

Board of Governors
of the
Federal Reserve

هیئت عامل فدرال رزرو گروهی هفت نفری که از طرف رییس جمهور و با تأیید کنگره برای ۱۴ سال براین سمت منصوب می‌شوند و مسئولیت سیاست مالی کشور با ایشان است.
Board of Trade Clearing Corporation

مؤسسه و شرکتی مستقل در بازار شیکاگو که همه معاملات انجام شده در بازار شیکاگو توسط آن تأیید و ضمانت می‌شود.

BOE Rate Decision

تعیین نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس
BOE
(Bank of England)

بانک مرکزی انگلستان
Borrowed Reserves

ذخایر استقراضی ارزش وام‌های گفته شده از نظام فدرال رزرو از طریق امکانات تنزیل آن( برای بانک‌‌ها و نظام بانکی)
BRC Shop Price Index
(UK)

شاخص تغییر بهای اجناس فروشگاه ها-این شاخص که توسط کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا ارائه می شودنشان دهنده تغییر قیمت ماهانه بیش از پانصد قلم کالای ضروری فروش رفته درشناخته شده ترین فروشگاه ها می باشد.
Break Even Point

نقطه سر به سر، قیمتی از بازار که معامله گر در آن نقطه با احتساب هزینه های جانبی (نظیر کارمزد کارگزار) در وضعیت خنثی (نه سود و نه ضرر) قرار گیرد.
Break Out

اصطلاح تحلیل فنی که برای توصیف تغییرات قیمت بکار میرود هنگامی که قیمت به بالا تر ازحمایت و پایین تر از مقاومت تغییر می کند.
Bretton Woods

برتون وودزمحل برگزاری کنفرانسی که منجر به تاسیس سیستم مبادلات ارز در دوران پس از جنگ شد ،این سیستم تااوایل دهۀ ۱۹۷۰ بدون تغییر باقی ماند.یکی از نتایج این کنفرانس تشکیل صندوق بین المللی پول بود.
Broker

کارگزار مانند واسطه‌ای در میان معامله‌گران عمل می‌کند
. Brokerage Fee

کمیسیون که کارگزار در ازای انجام معاملات از مشتریان دریافت می‌کند.
Budget Deficit

کسری بودجه هنگامی که هزینه‌های دولت از درآمد‌هایش بیش‌تر شود.
Bull Market
بازار صعودی بازار افزایشی
Bullish

صعودی خریداری اگر بازار صعودی باشد بدین معنی است که اطلاعات موجود شرایط افزایش نرخ را نشان می‌دهند.
Bundesbank

بانک مرکزی آلمان

Business Climate

فضای تجاری شاخصی که نشان می دهدآیا سیاست های دولتی،منطقه ای یا محلی و شرایط موجود در جوامع محلی باعث توسعه و موفقیت برنامه های تجاری و سرمایه گذاری ها می شوند یا خیر واگر پاسخ مثبت است به چه میزان در این توسعه و موفقیت مؤثرند.دریک فضای تجاری مناسب،سرمایه گذاری با ریسک کم و سود قابل توجه انجام می شود.دخالت ارگان های مختلف محدود است ، دسترسی آسان به مواد اولیه مورد لزوم با کیفیت خوب و هزینه مناسب امکان پذیر است ومشتری برای محصولات تولید شده نیز وجود دارد. عوامل زیر در تعیین فضای تجاری مد نظر قرار می گیرند.
Business Conditions Survey

ارزیابی شرایط تجاری از شاخص های اقتصادی کانادا که نظرات تولید کنندگان را در مورد موضوعات زیر طی سه ماهه بعد جویا می شود.
Business Inventories

ارزش دلاری کل کالاهای انبار شده توسط کارخانجات تولیدی، عمده فروشان و خرده فروشان در یک دوره زمانی خاص
Business Inventories
میزان دارایی‌های تجاری

Buy Limit Order

قراردادن دستوری پایین‌تر از نرخ فعلی به منظور خرید ارز در نرخی پایین‌تر از نرخ فعلی
Buy Line

عددی که یک شاخص باید از آن پایین‌تر برود تا بعد از آن به سرعت افزایش یابد
Buy Order

دستور خرید دستور خرید اولین ارز (یا ارز پایه ) در برابر ارز مقابل
Buy Stop

دستوری است که در نرخ بالا تراز نرخ فعلی بازار گذاشته می‌شود.هنگامی‌ که بازار به نرخی برابر یا بالاتر از دستور Stop برسد این دستور به دستور خرید بازار تبدیل می‌شود.
Buying the Dips
خرید در زمانهای بازگشت و کاهش نرخ در یک روند صعودی

Back: مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش زمانی که قیمت بازار بالاتر از قیمت پیش فروش باشد.
Back Office: دفتر پشتیبانی – بخش اداری مرتبط با انجام معاملات مالی، که ارائه تائیدیه کتبی و اجرای معاملات و نگهداری صورت حساب معاملات را انجام می‌دهد
Back Testing: فرآیند طراحی یک استراتژی برای معاملات بر مبنای داده های گذشته،پس از طراحی آن را برای داده های جدیدبه کار می برند تا دریابند که کارآیی دارد یا خیرو میزان کارآیی ان تا چه اندازه است. اکثر تحلیل های تکنیکال با این روش تست می شوند
Back to Back: قراردادی که در آن دو شرکت در کشور های متفاوت ارز های همدیگر را برای مدت زمانی مشخص قرض می کنند به منظور کاهش میزان ریسک تبادلات ارز برای هر دوی آنها که به نام قرض همزمان نیز نامیده میشود.
Back Wardation مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش وقتی که قیمت بازار از قیمت پیش فروش بیشتر شده باشد.
Bail Outالف- فروش سهام (معمولآ با ضرر) که بر اساس آن معمولا پیش بینی می شود که قیمت بیشتر افت خواهد کرد.
ب- فروش بیش ازاندازه و مفرط سهام یک شرکت توسط سهامداران که نشانه عدم اطمینان سهام داران به سود دهی یا بقای شرکت است.
ج- کمک مالی اضطراری و اورژانس به یک شرکت برای اینکه در برابر بحران دوام آورده و بتواند به فعالیت ادامه دهد
Balance میزان پول موجود در یک حساب معاملاتی
Balance of Trade تراز تجاری ارزش صادرات یک کشورمنهای ارزش واردات آن
Balance of Payments تراز پرداخت ها-ثبت منظم کلیه پرداخت های یک کشور به سایر کشورهاشامل بهای واردات و خروج سرمایه وطلا از کشور به همراه ثبت کلیه پولهای وارد شده به کشور شامل بهای صادرات و ورود سرمایه و طلا به کشور
Band باند ؛دامنه و حدودی که در آن یک ارز اجازهء نوسان دارد.باند سیستمی است که از آن در «ای. آر .إم یا مکانیزم تعیین نرخ تبادلات ارزی»استفاده میشود.
BIS(Bank for International Settlements) بانک تسویه های بین المللی سازمانی جهانی که همکاری بین بانک های مرکزی سراسر دنیا وسیاست گذاران پولی بین المللی را ممکن می سازد.این سازمان که در سال ۱۹۳۰ بنیاد گردید،قدیمی ترین سازمان مالی بین المللی است که با هدف انجام معاملات پولی بر اساس معاهده ورسای تشکیل گردید. از جمله اهداف عمده این سازمان ترویج تبادل اطلاعات و تبدیل شدن به یک مرکز اصلی جهت انجام تحقیقات اقتصادی است
Bank Holidayتعطیلی بانکی از تعطیلات عمومی در انگلیس و جمهوری ایرلند.با وجود اینکه از لحاظ قانونی هیچ توجیهی برای تعطیل کردن کاردر این ایام وجود ندارد ولی همه افراد شاغل در بخشهای غیر اضطراری این ایام را تعطیل می کنند و شاغلین بخشهای اضطراری مانند پلیس،آتش نشانی و… نیز حقوق اضافه کاری درِیافت می کنند. بدین جهت این تعطیلات راتعطیلی بانکی میخوانند که تعطیلی در این روزها فقط مختص بانک هاست ولی چون معمولا با تعطیل بودن بانکها سایر بخشها نیزقادر به فعالیت نیستند به صورت تعطیلات عمومی درامده است
Bank Lending (Japan) وام های بانکی ژاپن-بهای کل وامهای بزرگ پرداخت شده توسط بانک های ژاپنی.زیاد شدن وام دهی نشان دهندۀ افزایش ضریب اطمینان تجاری و سرمایه گذاری است و از این نظر در پیش بینی دور نمای اقتصادی حائز اهمیت است
Bank Line حداکثر اعتباری که بانک به مشتری اعطا می کند.
Bank Notes اسنادی که توسط بانک مرکزی انتشار می یابد و همچون پول قابل گرو گذاشتن است و به اندازه پول اعتبار دارد.
Bank of England Meeting Minutes (United Kingdom) خلاصه مذاکرات جلسات کمیته سیاست پولی بانک انگلیس در خصوص نرخ بهره
Bank Rate نرخ بانکی ؛بانک مرکزی هر کشور به سیستم بانک داری خود با نرخ معینی وام پرداخت می کند که به آن نرخ بانکی گفته میشود
Bank Reverse Settlement اعلام و گزارش ذخایر بانکی که بانک‌های تجاری به فدرال رزرو می‌دهند.
Bankruptcy ورشکستگی اعلام ورشکستگی توسط مؤسسات و شرکت ها
Bar Chartنمودار میله‌ای نمودار نشان دهنده نرخ به صورت خطی هر کدام از خط‌ها نرخ ابتدای روز، نرخ پایان روز ، بالاترین و پایین‌ترین نرخ یک ارز در طول یک دوره زمانی را نشان می‌دهد وطول یک خط دامنه نرخ‌هایی که در طول آن دوره برای معامله ارز استفاده شده است را نشان می‌دهد
Bar Trailing Stop در پوزیشن‌های خرید به عنوان دستوری است که در بالاترین نرخ وارد می‌شود.
Base Currency(Traded Currency) ارز پایه اولین ارز در یک جفت را ارز پایه می‌گویند. ارز پایه ارزی است که ارز دوم یا ارز مقابل بر اساس آن قیمت گذاری می‌شود. در بازار تبادلات ارز دلار آمریکا در اکثر موارد ارز پایه است
Basic Pointواحد پایه – برابر است با ۰.۰۱ درصد سود اوراق قرضه یا سند بهادار و ۱۰۰ واحد پایه برابر است با ۱ درصد سود اوراق قرضه
Base Price قیمت مبنا،قیمت پایه
Base Rate میزان بهره پایه-نرخ پایه
Basis
الف-تفاوت بین قیمت نقدی یک کالاو قیمت توافق شده آن برای تحویل در آینده/قیمت معامله آتی
Basket
دسته ای از ارزها که معمولاً برای مدیریت نرخ ارزها بکار برده میشود. در برخی موارد به معنای واحد شمارش هم استفاده میشود
BBA
(British Bankers Association)
انجمن بانکداران بریتانیا
BCI
Business Cycle Indicator
شاخص چرخۀ فعالیت اقتصادی-شاخص ادوار فعالیت اقتصادی:شاخص مرکبی متشکل از شاخص های پیشرو،هم زمان و مؤخر که توسط سازمان جهانی مدیران تجاری تهیه شده واز آن برای پیش بینی تغییرات کلی در روند اقتصاد یک کشور استفاده می گردد.از این شاخص می توان برای تایید یا پیش بینی نقاط اوج و حضیض چرخه فعالیت اقتصادی کشور استفاده کرد.سازمان جهانی مدیران تجاری این شاخص را برای کشورهای آمریکا،مکزیک،فرانسه،بریتانیا،کره جنوبی،ژاپن،آلمان،استرالیا و اسپانیا تهیه می کند.
Bear Market
بازار نزولی بازار کاهشی مدت زمانی که بازار با کاهش نرخ‌ها همراه است.
Bearish
نزولی فروشندگی اگر بازار نزولی باشد بدین معنی است که اطلا عات موجود شرایط کاهش نرخ را نشان می‌دهند.
Beige Book
(United States)
کتاب بژ-از شاخصهای اقتصادی آمریکا-گزارش وضعیت جاری اقتصادی هر یک از ۱۲ منطقه ای که در انها بانک فدرال ایالتی وجود دارد.کتاب بژحدود دو هفته قبل از برگزاری اجلاس کمیته سیاست گذاری بانک فدرال منتشر می شود و پس از آن بانک فدرال از آن برای کاهش یا افزایش نرخ بهره استفاده می کند.اگر بر طبق اطلاعات کتاب بژ وضعیت اقتصادی کشور مطلوب باشد یا فشارهای تورمی وجود داشته باشد،احتمال اینکه بانک فدرال نرخ بهره را افزایش دهد بیشتر می شودزیرا با افزایش نرخ بهره میزان وام گیری کاهش می یابد و متعاقب آن رشد فعالیت های اقتصادی کمتر می شود،اما اگر اطلاعات کتاب بژ نشان دهنده وضعیت اقتصادی نامطلوب باشد بانک فدرال با پائین آوردن نرخ بهره مردم را تشویق به گرفتن وام و رونق بخشیدن به وضعیت اقتصاد مینماید.
Bid
قیمت خرید – نرخی که یک معامله‌گر یا خریدار برای خرید یک ارز درنظر دارد . همچنین قیمتی که معامله‌گر می‌تواند روی آن یک واحد ارزی را بفروشد.
Big Figure
رقم اصلی در مظنه قیمت ارز یا سهام به رقم اصلی غیر اعشارگفته می شود.رقم اصلی در دومظنه ۹۹.۵۶۷ و ۹۹.۹۵ برابر است با ۱۰۳
Blocked Currency
پول مسدود پولی که تبدیل آن به پول دیگر قانونآ منع شده باشد.از این پول فقط می توان برای انجام معاملات داخلی استفاده نمود.به آن پول غیر قابل تبدیل نیز گفته می شود.تبدیل چنین پولی به واحد دیگری از پول مانند دلار که می تواند آزادانه در بازار ارز خرید و فروش شود اگر غیر ممکن نباشد فوق العاده دشوار خواهد بود.
BOC
(Bank of Canada)
بانک کانادا بانک مرکزی کانادا که در سال ۱۹۳۵ تاسیس گشته است.
BOJ
Bank of Japan
بانک ژاپن بانک مرکزی زاپن که مسئول نشر اسکناس و اوراق بهادار خزانه داری،اجرای سیاست های پولی و حفظ ثبات نظام مالی کشوراست.بانک ژاپن مانند اکثر بانک های مرکزی دیگر گردآوری آمار و داده های مهم وارائه تحقیقات و تحلیل های اقتصادی را نیز برعهده دارد.
Bollinger Bands
نوارهای بولینگر تغییر قیمت در روی نمودار در حد فاصل بین این دو نوار صورت می گیرد.مشخصه ممتاز این نوارها این است که فاصله بین آنها بر حسب نواسانات قیمت تغییر می کند.در دوره هایی که دامنه تغییرات قیمت فوق العاده زیاد است،فاصله بین دو نوار زیاد تر می شود تا جای بیشتری برای نوسانات شدید بازار فراهم کند و بالعکس در زمان هایی که تغییرات قیمت کم است فاصله بین آنها کم می شود تا بتواند قیمت های ارز را در بر بگیرد.نوارها به اندازه دو انحراف معیار در بالا و پایین یک میانگین متغیر ساده ترسیم می شوند.این نوار ها وقتی در بالای میانگین متغیر باشند،نشانه فروش هستند و وقتی در پایین آن باشند نشانه خرید هستند.برخی معامله گران بازار ارز از نوارهای بولینگر به همراه برخی دیگر ازآنالیزهای دیگر ازجمله آر إس آی،إم إی سی دی و غیره استفاده می کنند.

Board of Governors
of the
Federal Reserve

هیئت عامل فدرال رزرو گروهی هفت نفری که از طرف رییس جمهور و با تأیید کنگره برای ۱۴ سال براین سمت منصوب می‌شوند و مسئولیت سیاست مالی کشور با ایشان است.
Board of Trade Clearing Corporation

مؤسسه و شرکتی مستقل در بازار شیکاگو که همه معاملات انجام شده در بازار شیکاگو توسط آن تأیید و ضمانت می‌شود.

BOE Rate Decision

تعیین نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس
BOE
(Bank of England)

بانک مرکزی انگلستان
Borrowed Reserves

ذخایر استقراضی ارزش وام‌های گفته شده از نظام فدرال رزرو از طریق امکانات تنزیل آن( برای بانک‌‌ها و نظام بانکی)
BRC Shop Price Index
(UK)

شاخص تغییر بهای اجناس فروشگاه ها-این شاخص که توسط کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا ارائه می شودنشان دهنده تغییر قیمت ماهانه بیش از پانصد قلم کالای ضروری فروش رفته درشناخته شده ترین فروشگاه ها می باشد.
Break Even Point

نقطه سر به سر، قیمتی از بازار که معامله گر در آن نقطه با احتساب هزینه های جانبی (نظیر کارمزد کارگزار) در وضعیت خنثی (نه سود و نه ضرر) قرار گیرد.
Break Out

اصطلاح تحلیل فنی که برای توصیف تغییرات قیمت بکار میرود هنگامی که قیمت به بالا تر ازحمایت و پایین تر از مقاومت تغییر می کند.
Bretton Woods

برتون وودزمحل برگزاری کنفرانسی که منجر به تاسیس سیستم مبادلات ارز در دوران پس از جنگ شد ،این سیستم تااوایل دهۀ ۱۹۷۰ بدون تغییر باقی ماند.یکی از نتایج این کنفرانس تشکیل صندوق بین المللی پول بود.
Broker

کارگزار مانند واسطه‌ای در میان معامله‌گران عمل می‌کند
. Brokerage Fee

کمیسیون که کارگزار در ازای انجام معاملات از مشتریان دریافت می‌کند.
Budget Deficit

کسری بودجه هنگامی که هزینه‌های دولت از درآمد‌هایش بیش‌تر شود.
Bull Market
بازار صعودی بازار افزایشی
Bullish

صعودی خریداری اگر بازار صعودی باشد بدین معنی است که اطلاعات موجود شرایط افزایش نرخ را نشان می‌دهند.
Bundesbank

بانک مرکزی آلمان

Business Climate

فضای تجاری شاخصی که نشان می دهدآیا سیاست های دولتی،منطقه ای یا محلی و شرایط موجود در جوامع محلی باعث توسعه و موفقیت برنامه های تجاری و سرمایه گذاری ها می شوند یا خیر واگر پاسخ مثبت است به چه میزان در این توسعه و موفقیت مؤثرند.دریک فضای تجاری مناسب،سرمایه گذاری با ریسک کم و سود قابل توجه انجام می شود.دخالت ارگان های مختلف محدود است ، دسترسی آسان به مواد اولیه مورد لزوم با کیفیت خوب و هزینه مناسب امکان پذیر است ومشتری برای محصولات تولید شده نیز وجود دارد. عوامل زیر در تعیین فضای تجاری مد نظر قرار می گیرند.
Business Conditions Survey

ارزیابی شرایط تجاری از شاخص های اقتصادی کانادا که نظرات تولید کنندگان را در مورد موضوعات زیر طی سه ماهه بعد جویا می شود.
Business Inventories

ارزش دلاری کل کالاهای انبار شده توسط کارخانجات تولیدی، عمده فروشان و خرده فروشان در یک دوره زمانی خاص
Business Inventories
میزان دارایی‌های تجاری

Buy Limit Order

قراردادن دستوری پایین‌تر از نرخ فعلی به منظور خرید ارز در نرخی پایین‌تر از نرخ فعلی
Buy Line

عددی که یک شاخص باید از آن پایین‌تر برود تا بعد از آن به سرعت افزایش یابد
Buy Order

دستور خرید دستور خرید اولین ارز (یا ارز پایه ) در برابر ارز مقابل
Buy Stop

دستوری است که در نرخ بالا تراز نرخ فعلی بازار گذاشته می‌شود.هنگامی‌ که بازار به نرخی برابر یا بالاتر از دستور Stop برسد این دستور به دستور خرید بازار تبدیل می‌شود.
Buying the Dips
خرید در زمانهای بازگشت و کاهش نرخ در یک روند صعودی

Back: مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش زمانی که قیمت بازار بالاتر از قیمت پیش فروش باشد.
Back Office: دفتر پشتیبانی – بخش اداری مرتبط با انجام معاملات مالی، که ارائه تائیدیه کتبی و اجرای معاملات و نگهداری صورت حساب معاملات را انجام می‌دهد
Back Testing: فرآیند طراحی یک استراتژی برای معاملات بر مبنای داده های گذشته،پس از طراحی آن را برای داده های جدیدبه کار می برند تا دریابند که کارآیی دارد یا خیرو میزان کارآیی ان تا چه اندازه است. اکثر تحلیل های تکنیکال با این روش تست می شوند
Back to Back: قراردادی که در آن دو شرکت در کشور های متفاوت ارز های همدیگر را برای مدت زمانی مشخص قرض می کنند به منظور کاهش میزان ریسک تبادلات ارز برای هر دوی آنها که به نام قرض همزمان نیز نامیده میشود.
Back Wardation مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش وقتی که قیمت بازار از قیمت پیش فروش بیشتر شده باشد.
Bail Outالف- فروش سهام (معمولآ با ضرر) که بر اساس آن معمولا پیش بینی می شود که قیمت بیشتر افت خواهد کرد.
ب- فروش بیش ازاندازه و مفرط سهام یک شرکت توسط سهامداران که نشانه عدم اطمینان سهام داران به سود دهی یا بقای شرکت است.
ج- کمک مالی اضطراری و اورژانس به یک شرکت برای اینکه در برابر بحران دوام آورده و بتواند به فعالیت ادامه دهد
Balance میزان پول موجود در یک حساب معاملاتی
Balance of Trade تراز تجاری ارزش صادرات یک کشورمنهای ارزش واردات آن
Balance of Payments تراز پرداخت ها-ثبت منظم کلیه پرداخت های یک کشور به سایر کشورهاشامل بهای واردات و خروج سرمایه وطلا از کشور به همراه ثبت کلیه پولهای وارد شده به کشور شامل بهای صادرات و ورود سرمایه و طلا به کشور
Band باند ؛دامنه و حدودی که در آن یک ارز اجازهء نوسان دارد.باند سیستمی است که از آن در «ای. آر .إم یا مکانیزم تعیین نرخ تبادلات ارزی»استفاده میشود.
BIS(Bank for International Settlements) بانک تسویه های بین المللی سازمانی جهانی که همکاری بین بانک های مرکزی سراسر دنیا وسیاست گذاران پولی بین المللی را ممکن می سازد.این سازمان که در سال ۱۹۳۰ بنیاد گردید،قدیمی ترین سازمان مالی بین المللی است که با هدف انجام معاملات پولی بر اساس معاهده ورسای تشکیل گردید. از جمله اهداف عمده این سازمان ترویج تبادل اطلاعات و تبدیل شدن به یک مرکز اصلی جهت انجام تحقیقات اقتصادی است
Bank Holidayتعطیلی بانکی از تعطیلات عمومی در انگلیس و جمهوری ایرلند.با وجود اینکه از لحاظ قانونی هیچ توجیهی برای تعطیل کردن کاردر این ایام وجود ندارد ولی همه افراد شاغل در بخشهای غیر اضطراری این ایام را تعطیل می کنند و شاغلین بخشهای اضطراری مانند پلیس،آتش نشانی و… نیز حقوق اضافه کاری درِیافت می کنند. بدین جهت این تعطیلات راتعطیلی بانکی میخوانند که تعطیلی در این روزها فقط مختص بانک هاست ولی چون معمولا با تعطیل بودن بانکها سایر بخشها نیزقادر به فعالیت نیستند به صورت تعطیلات عمومی درامده است
Bank Lending (Japan) وام های بانکی ژاپن-بهای کل وامهای بزرگ پرداخت شده توسط بانک های ژاپنی.زیاد شدن وام دهی نشان دهندۀ افزایش ضریب اطمینان تجاری و سرمایه گذاری است و از این نظر در پیش بینی دور نمای اقتصادی حائز اهمیت است
Bank Line حداکثر اعتباری که بانک به مشتری اعطا می کند.
Bank Notes اسنادی که توسط بانک مرکزی انتشار می یابد و همچون پول قابل گرو گذاشتن است و به اندازه پول اعتبار دارد.
Bank of England Meeting Minutes (United Kingdom) خلاصه مذاکرات جلسات کمیته سیاست پولی بانک انگلیس در خصوص نرخ بهره
Bank Rate نرخ بانکی ؛بانک مرکزی هر کشور به سیستم بانک داری خود با نرخ معینی وام پرداخت می کند که به آن نرخ بانکی گفته میشود
Bank Reverse Settlement اعلام و گزارش ذخایر بانکی که بانک‌های تجاری به فدرال رزرو می‌دهند.
Bankruptcy ورشکستگی اعلام ورشکستگی توسط مؤسسات و شرکت ها
Bar Chartنمودار میله‌ای نمودار نشان دهنده نرخ به صورت خطی هر کدام از خط‌ها نرخ ابتدای روز، نرخ پایان روز ، بالاترین و پایین‌ترین نرخ یک ارز در طول یک دوره زمانی را نشان می‌دهد وطول یک خط دامنه نرخ‌هایی که در طول آن دوره برای معامله ارز استفاده شده است را نشان می‌دهد
Bar Trailing Stop در پوزیشن‌های خرید به عنوان دستوری است که در بالاترین نرخ وارد می‌شود.
Base Currency(Traded Currency) ارز پایه اولین ارز در یک جفت را ارز پایه می‌گویند. ارز پایه ارزی است که ارز دوم یا ارز مقابل بر اساس آن قیمت گذاری می‌شود. در بازار تبادلات ارز دلار آمریکا در اکثر موارد ارز پایه است
Basic Pointواحد پایه – برابر است با ۰.۰۱ درصد سود اوراق قرضه یا سند بهادار و ۱۰۰ واحد پایه برابر است با ۱ درصد سود اوراق قرضه
Base Price قیمت مبنا،قیمت پایه
Base Rate میزان بهره پایه-نرخ پایه
Basis
الف-تفاوت بین قیمت نقدی یک کالاو قیمت توافق شده آن برای تحویل در آینده/قیمت معامله آتی
Basket
دسته ای از ارزها که معمولاً برای مدیریت نرخ ارزها بکار برده میشود. در برخی موارد به معنای واحد شمارش هم استفاده میشود
BBA
(British Bankers Association)
انجمن بانکداران بریتانیا
BCI
Business Cycle Indicator
شاخص چرخۀ فعالیت اقتصادی-شاخص ادوار فعالیت اقتصادی:شاخص مرکبی متشکل از شاخص های پیشرو،هم زمان و مؤخر که توسط سازمان جهانی مدیران تجاری تهیه شده واز آن برای پیش بینی تغییرات کلی در روند اقتصاد یک کشور استفاده می گردد.از این شاخص می توان برای تایید یا پیش بینی نقاط اوج و حضیض چرخه فعالیت اقتصادی کشور استفاده کرد.سازمان جهانی مدیران تجاری این شاخص را برای کشورهای آمریکا،مکزیک،فرانسه،بریتانیا،کره جنوبی،ژاپن،آلمان،استرالیا و اسپانیا تهیه می کند.
Bear Market
بازار نزولی بازار کاهشی مدت زمانی که بازار با کاهش نرخ‌ها همراه است.
Bearish
نزولی فروشندگی اگر بازار نزولی باشد بدین معنی است که اطلا عات موجود شرایط کاهش نرخ را نشان می‌دهند.
Beige Book
(United States)
کتاب بژ-از شاخصهای اقتصادی آمریکا-گزارش وضعیت جاری اقتصادی هر یک از ۱۲ منطقه ای که در انها بانک فدرال ایالتی وجود دارد.کتاب بژحدود دو هفته قبل از برگزاری اجلاس کمیته سیاست گذاری بانک فدرال منتشر می شود و پس از آن بانک فدرال از آن برای کاهش یا افزایش نرخ بهره استفاده می کند.اگر بر طبق اطلاعات کتاب بژ وضعیت اقتصادی کشور مطلوب باشد یا فشارهای تورمی وجود داشته باشد،احتمال اینکه بانک فدرال نرخ بهره را افزایش دهد بیشتر می شودزیرا با افزایش نرخ بهره میزان وام گیری کاهش می یابد و متعاقب آن رشد فعالیت های اقتصادی کمتر می شود،اما اگر اطلاعات کتاب بژ نشان دهنده وضعیت اقتصادی نامطلوب باشد بانک فدرال با پائین آوردن نرخ بهره مردم را تشویق به گرفتن وام و رونق بخشیدن به وضعیت اقتصاد مینماید.
Bid
قیمت خرید – نرخی که یک معامله‌گر یا خریدار برای خرید یک ارز درنظر دارد . همچنین قیمتی که معامله‌گر می‌تواند روی آن یک واحد ارزی را بفروشد.
Big Figure
رقم اصلی در مظنه قیمت ارز یا سهام به رقم اصلی غیر اعشارگفته می شود.رقم اصلی در دومظنه ۹۹.۵۶۷ و ۹۹.۹۵ برابر است با ۱۰۳
Blocked Currency
پول مسدود پولی که تبدیل آن به پول دیگر قانونآ منع شده باشد.از این پول فقط می توان برای انجام معاملات داخلی استفاده نمود.به آن پول غیر قابل تبدیل نیز گفته می شود.تبدیل چنین پولی به واحد دیگری از پول مانند دلار که می تواند آزادانه در بازار ارز خرید و فروش شود اگر غیر ممکن نباشد فوق العاده دشوار خواهد بود.
BOC
(Bank of Canada)
بانک کانادا بانک مرکزی کانادا که در سال ۱۹۳۵ تاسیس گشته است.
BOJ
Bank of Japan
بانک ژاپن بانک مرکزی زاپن که مسئول نشر اسکناس و اوراق بهادار خزانه داری،اجرای سیاست های پولی و حفظ ثبات نظام مالی کشوراست.بانک ژاپن مانند اکثر بانک های مرکزی دیگر گردآوری آمار و داده های مهم وارائه تحقیقات و تحلیل های اقتصادی را نیز برعهده دارد.
Bollinger Bands
نوارهای بولینگر تغییر قیمت در روی نمودار در حد فاصل بین این دو نوار صورت می گیرد.مشخصه ممتاز این نوارها این است که فاصله بین آنها بر حسب نواسانات قیمت تغییر می کند.در دوره هایی که دامنه تغییرات قیمت فوق العاده زیاد است،فاصله بین دو نوار زیاد تر می شود تا جای بیشتری برای نوسانات شدید بازار فراهم کند و بالعکس در زمان هایی که تغییرات قیمت کم است فاصله بین آنها کم می شود تا بتواند قیمت های ارز را در بر بگیرد.نوارها به اندازه دو انحراف معیار در بالا و پایین یک میانگین متغیر ساده ترسیم می شوند.این نوار ها وقتی در بالای میانگین متغیر باشند،نشانه فروش هستند و وقتی در پایین آن باشند نشانه خرید هستند.برخی معامله گران بازار ارز از نوارهای بولینگر به همراه برخی دیگر ازآنالیزهای دیگر ازجمله آر إس آی،إم إی سی دی و غیره استفاده می کنند.

Board of Governors
of the
Federal Reserve

هیئت عامل فدرال رزرو گروهی هفت نفری که از طرف رییس جمهور و با تأیید کنگره برای ۱۴ سال براین سمت منصوب می‌شوند و مسئولیت سیاست مالی کشور با ایشان است.
Board of Trade Clearing Corporation

مؤسسه و شرکتی مستقل در بازار شیکاگو که همه معاملات انجام شده در بازار شیکاگو توسط آن تأیید و ضمانت می‌شود.

BOE Rate Decision

تعیین نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس
BOE
(Bank of England)

بانک مرکزی انگلستان
Borrowed Reserves

ذخایر استقراضی ارزش وام‌های گفته شده از نظام فدرال رزرو از طریق امکانات تنزیل آن( برای بانک‌‌ها و نظام بانکی)
BRC Shop Price Index
(UK)

شاخص تغییر بهای اجناس فروشگاه ها-این شاخص که توسط کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا ارائه می شودنشان دهنده تغییر قیمت ماهانه بیش از پانصد قلم کالای ضروری فروش رفته درشناخته شده ترین فروشگاه ها می باشد.
Break Even Point

نقطه سر به سر، قیمتی از بازار که معامله گر در آن نقطه با احتساب هزینه های جانبی (نظیر کارمزد کارگزار) در وضعیت خنثی (نه سود و نه ضرر) قرار گیرد.
Break Out

اصطلاح تحلیل فنی که برای توصیف تغییرات قیمت بکار میرود هنگامی که قیمت به بالا تر ازحمایت و پایین تر از مقاومت تغییر می کند.
Bretton Woods

برتون وودزمحل برگزاری کنفرانسی که منجر به تاسیس سیستم مبادلات ارز در دوران پس از جنگ شد ،این سیستم تااوایل دهۀ ۱۹۷۰ بدون تغییر باقی ماند.یکی از نتایج این کنفرانس تشکیل صندوق بین المللی پول بود.
Broker

کارگزار مانند واسطه‌ای در میان معامله‌گران عمل می‌کند
. Brokerage Fee

کمیسیون که کارگزار در ازای انجام معاملات از مشتریان دریافت می‌کند.
Budget Deficit

کسری بودجه هنگامی که هزینه‌های دولت از درآمد‌هایش بیش‌تر شود.
Bull Market
بازار صعودی بازار افزایشی
Bullish

صعودی خریداری اگر بازار صعودی باشد بدین معنی است که اطلاعات موجود شرایط افزایش نرخ را نشان می‌دهند.
Bundesbank

بانک مرکزی آلمان

Business Climate

فضای تجاری شاخصی که نشان می دهدآیا سیاست های دولتی،منطقه ای یا محلی و شرایط موجود در جوامع محلی باعث توسعه و موفقیت برنامه های تجاری و سرمایه گذاری ها می شوند یا خیر واگر پاسخ مثبت است به چه میزان در این توسعه و موفقیت مؤثرند.دریک فضای تجاری مناسب،سرمایه گذاری با ریسک کم و سود قابل توجه انجام می شود.دخالت ارگان های مختلف محدود است ، دسترسی آسان به مواد اولیه مورد لزوم با کیفیت خوب و هزینه مناسب امکان پذیر است ومشتری برای محصولات تولید شده نیز وجود دارد. عوامل زیر در تعیین فضای تجاری مد نظر قرار می گیرند.
Business Conditions Survey

ارزیابی شرایط تجاری از شاخص های اقتصادی کانادا که نظرات تولید کنندگان را در مورد موضوعات زیر طی سه ماهه بعد جویا می شود.
Business Inventories

ارزش دلاری کل کالاهای انبار شده توسط کارخانجات تولیدی، عمده فروشان و خرده فروشان در یک دوره زمانی خاص
Business Inventories
میزان دارایی‌های تجاری

Buy Limit Order

قراردادن دستوری پایین‌تر از نرخ فعلی به منظور خرید ارز در نرخی پایین‌تر از نرخ فعلی
Buy Line

عددی که یک شاخص باید از آن پایین‌تر برود تا بعد از آن به سرعت افزایش یابد
Buy Order

دستور خرید دستور خرید اولین ارز (یا ارز پایه ) در برابر ارز مقابل
Buy Stop

دستوری است که در نرخ بالا تراز نرخ فعلی بازار گذاشته می‌شود.هنگامی‌ که بازار به نرخی برابر یا بالاتر از دستور Stop برسد این دستور به دستور خرید بازار تبدیل می‌شود.
Buying the Dips
خرید در زمانهای بازگشت و کاهش نرخ در یک روند صعودی

Back: مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش زمانی که قیمت بازار بالاتر از قیمت پیش فروش باشد.
Back Office: دفتر پشتیبانی – بخش اداری مرتبط با انجام معاملات مالی، که ارائه تائیدیه کتبی و اجرای معاملات و نگهداری صورت حساب معاملات را انجام می‌دهد
Back Testing: فرآیند طراحی یک استراتژی برای معاملات بر مبنای داده های گذشته،پس از طراحی آن را برای داده های جدیدبه کار می برند تا دریابند که کارآیی دارد یا خیرو میزان کارآیی ان تا چه اندازه است. اکثر تحلیل های تکنیکال با این روش تست می شوند
Back to Back: قراردادی که در آن دو شرکت در کشور های متفاوت ارز های همدیگر را برای مدت زمانی مشخص قرض می کنند به منظور کاهش میزان ریسک تبادلات ارز برای هر دوی آنها که به نام قرض همزمان نیز نامیده میشود.
Back Wardation مابه التفاوت بین قیمت بازار و قیمت پیش فروش وقتی که قیمت بازار از قیمت پیش فروش بیشتر شده باشد.
Bail Outالف- فروش سهام (معمولآ با ضرر) که بر اساس آن معمولا پیش بینی می شود که قیمت بیشتر افت خواهد کرد.
ب- فروش بیش ازاندازه و مفرط سهام یک شرکت توسط سهامداران که نشانه عدم اطمینان سهام داران به سود دهی یا بقای شرکت است.
ج- کمک مالی اضطراری و اورژانس به یک شرکت برای اینکه در برابر بحران دوام آورده و بتواند به فعالیت ادامه دهد
Balance میزان پول موجود در یک حساب معاملاتی
Balance of Trade تراز تجاری ارزش صادرات یک کشورمنهای ارزش واردات آن
Balance of Payments تراز پرداخت ها-ثبت منظم کلیه پرداخت های یک کشور به سایر کشورهاشامل بهای واردات و خروج سرمایه وطلا از کشور به همراه ثبت کلیه پولهای وارد شده به کشور شامل بهای صادرات و ورود سرمایه و طلا به کشور
Band باند ؛دامنه و حدودی که در آن یک ارز اجازهء نوسان دارد.باند سیستمی است که از آن در «ای. آر .إم یا مکانیزم تعیین نرخ تبادلات ارزی»استفاده میشود.
BIS(Bank for International Settlements) بانک تسویه های بین المللی سازمانی جهانی که همکاری بین بانک های مرکزی سراسر دنیا وسیاست گذاران پولی بین المللی را ممکن می سازد.این سازمان که در سال ۱۹۳۰ بنیاد گردید،قدیمی ترین سازمان مالی بین المللی است که با هدف انجام معاملات پولی بر اساس معاهده ورسای تشکیل گردید. از جمله اهداف عمده این سازمان ترویج تبادل اطلاعات و تبدیل شدن به یک مرکز اصلی جهت انجام تحقیقات اقتصادی است
Bank Holidayتعطیلی بانکی از تعطیلات عمومی در انگلیس و جمهوری ایرلند.با وجود اینکه از لحاظ قانونی هیچ توجیهی برای تعطیل کردن کاردر این ایام وجود ندارد ولی همه افراد شاغل در بخشهای غیر اضطراری این ایام را تعطیل می کنند و شاغلین بخشهای اضطراری مانند پلیس،آتش نشانی و… نیز حقوق اضافه کاری درِیافت می کنند. بدین جهت این تعطیلات راتعطیلی بانکی میخوانند که تعطیلی در این روزها فقط مختص بانک هاست ولی چون معمولا با تعطیل بودن بانکها سایر بخشها نیزقادر به فعالیت نیستند به صورت تعطیلات عمومی درامده است
Bank Lending (Japan) وام های بانکی ژاپن-بهای کل وامهای بزرگ پرداخت شده توسط بانک های ژاپنی.زیاد شدن وام دهی نشان دهندۀ افزایش ضریب اطمینان تجاری و سرمایه گذاری است و از این نظر در پیش بینی دور نمای اقتصادی حائز اهمیت است
Bank Line حداکثر اعتباری که بانک به مشتری اعطا می کند.
Bank Notes اسنادی که توسط بانک مرکزی انتشار می یابد و همچون پول قابل گرو گذاشتن است و به اندازه پول اعتبار دارد.
Bank of England Meeting Minutes (United Kingdom) خلاصه مذاکرات جلسات کمیته سیاست پولی بانک انگلیس در خصوص نرخ بهره
Bank Rate نرخ بانکی ؛بانک مرکزی هر کشور به سیستم بانک داری خود با نرخ معینی وام پرداخت می کند که به آن نرخ بانکی گفته میشود
Bank Reverse Settlement اعلام و گزارش ذخایر بانکی که بانک‌های تجاری به فدرال رزرو می‌دهند.
Bankruptcy ورشکستگی اعلام ورشکستگی توسط مؤسسات و شرکت ها
Bar Chartنمودار میله‌ای نمودار نشان دهنده نرخ به صورت خطی هر کدام از خط‌ها نرخ ابتدای روز، نرخ پایان روز ، بالاترین و پایین‌ترین نرخ یک ارز در طول یک دوره زمانی را نشان می‌دهد وطول یک خط دامنه نرخ‌هایی که در طول آن دوره برای معامله ارز استفاده شده است را نشان می‌دهد
Bar Trailing Stop در پوزیشن‌های خرید به عنوان دستوری است که در بالاترین نرخ وارد می‌شود.
Base Currency(Traded Currency) ارز پایه اولین ارز در یک جفت را ارز پایه می‌گویند. ارز پایه ارزی است که ارز دوم یا ارز مقابل بر اساس آن قیمت گذاری می‌شود. در بازار تبادلات ارز دلار آمریکا در اکثر موارد ارز پایه است
Basic Pointواحد پایه – برابر است با ۰.۰۱ درصد سود اوراق قرضه یا سند بهادار و ۱۰۰ واحد پایه برابر است با ۱ درصد سود اوراق قرضه
Base Price قیمت مبنا،قیمت پایه
Base Rate میزان بهره پایه-نرخ پایه
Basis
الف-تفاوت بین قیمت نقدی یک کالاو قیمت توافق شده آن برای تحویل در آینده/قیمت معامله آتی
Basket
دسته ای از ارزها که معمولاً برای مدیریت نرخ ارزها بکار برده میشود. در برخی موارد به معنای واحد شمارش هم استفاده میشود
BBA
(British Bankers Association)
انجمن بانکداران بریتانیا
BCI
Business Cycle Indicator
شاخص چرخۀ فعالیت اقتصادی-شاخص ادوار فعالیت اقتصادی:شاخص مرکبی متشکل از شاخص های پیشرو،هم زمان و مؤخر که توسط سازمان جهانی مدیران تجاری تهیه شده واز آن برای پیش بینی تغییرات کلی در روند اقتصاد یک کشور استفاده می گردد.از این شاخص می توان برای تایید یا پیش بینی نقاط اوج و حضیض چرخه فعالیت اقتصادی کشور استفاده کرد.سازمان جهانی مدیران تجاری این شاخص را برای کشورهای آمریکا،مکزیک،فرانسه،بریتانیا،کره جنوبی،ژاپن،آلمان،استرالیا و اسپانیا تهیه می کند.
Bear Market
بازار نزولی بازار کاهشی مدت زمانی که بازار با کاهش نرخ‌ها همراه است.
Bearish
نزولی فروشندگی اگر بازار نزولی باشد بدین معنی است که اطلا عات موجود شرایط کاهش نرخ را نشان می‌دهند.
Beige Book
(United States)
کتاب بژ-از شاخصهای اقتصادی آمریکا-گزارش وضعیت جاری اقتصادی هر یک از ۱۲ منطقه ای که در انها بانک فدرال ایالتی وجود دارد.کتاب بژحدود دو هفته قبل از برگزاری اجلاس کمیته سیاست گذاری بانک فدرال منتشر می شود و پس از آن بانک فدرال از آن برای کاهش یا افزایش نرخ بهره استفاده می کند.اگر بر طبق اطلاعات کتاب بژ وضعیت اقتصادی کشور مطلوب باشد یا فشارهای تورمی وجود داشته باشد،احتمال اینکه بانک فدرال نرخ بهره را افزایش دهد بیشتر می شودزیرا با افزایش نرخ بهره میزان وام گیری کاهش می یابد و متعاقب آن رشد فعالیت های اقتصادی کمتر می شود،اما اگر اطلاعات کتاب بژ نشان دهنده وضعیت اقتصادی نامطلوب باشد بانک فدرال با پائین آوردن نرخ بهره مردم را تشویق به گرفتن وام و رونق بخشیدن به وضعیت اقتصاد مینماید.
Bid
قیمت خرید – نرخی که یک معامله‌گر یا خریدار برای خرید یک ارز درنظر دارد . همچنین قیمتی که معامله‌گر می‌تواند روی آن یک واحد ارزی را بفروشد.
Big Figure
رقم اصلی در مظنه قیمت ارز یا سهام به رقم اصلی غیر اعشارگفته می شود.رقم اصلی در دومظنه ۹۹.۵۶۷ و ۹۹.۹۵ برابر است با ۱۰۳
Blocked Currency
پول مسدود پولی که تبدیل آن به پول دیگر قانونآ منع شده باشد.از این پول فقط می توان برای انجام معاملات داخلی استفاده نمود.به آن پول غیر قابل تبدیل نیز گفته می شود.تبدیل چنین پولی به واحد دیگری از پول مانند دلار که می تواند آزادانه در بازار ارز خرید و فروش شود اگر غیر ممکن نباشد فوق العاده دشوار خواهد بود.
BOC
(Bank of Canada)
بانک کانادا بانک مرکزی کانادا که در سال ۱۹۳۵ تاسیس گشته است.
BOJ
Bank of Japan
بانک ژاپن بانک مرکزی زاپن که مسئول نشر اسکناس و اوراق بهادار خزانه داری،اجرای سیاست های پولی و حفظ ثبات نظام مالی کشوراست.بانک ژاپن مانند اکثر بانک های مرکزی دیگر گردآوری آمار و داده های مهم وارائه تحقیقات و تحلیل های اقتصادی را نیز برعهده دارد.
Bollinger Bands
نوارهای بولینگر تغییر قیمت در روی نمودار در حد فاصل بین این دو نوار صورت می گیرد.مشخصه ممتاز این نوارها این است که فاصله بین آنها بر حسب نواسانات قیمت تغییر می کند.در دوره هایی که دامنه تغییرات قیمت فوق العاده زیاد است،فاصله بین دو نوار زیاد تر می شود تا جای بیشتری برای نوسانات شدید بازار فراهم کند و بالعکس در زمان هایی که تغییرات قیمت کم است فاصله بین آنها کم می شود تا بتواند قیمت های ارز را در بر بگیرد.نوارها به اندازه دو انحراف معیار در بالا و پایین یک میانگین متغیر ساده ترسیم می شوند.این نوار ها وقتی در بالای میانگین متغیر باشند،نشانه فروش هستند و وقتی در پایین آن باشند نشانه خرید هستند.برخی معامله گران بازار ارز از نوارهای بولینگر به همراه برخی دیگر ازآنالیزهای دیگر ازجمله آر إس آی،إم إی سی دی و غیره استفاده می کنند.

Board of Governors
of the
Federal Reserve

هیئت عامل فدرال رزرو گروهی هفت نفری که از طرف رییس جمهور و با تأیید کنگره برای ۱۴ سال براین سمت منصوب می‌شوند و مسئولیت سیاست مالی کشور با ایشان است.
Board of Trade Clearing Corporation

مؤسسه و شرکتی مستقل در بازار شیکاگو که همه معاملات انجام شده در بازار شیکاگو توسط آن تأیید و ضمانت می‌شود.

BOE Rate Decision

تعیین نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس
BOE
(Bank of England)

بانک مرکزی انگلستان
Borrowed Reserves

ذخایر استقراضی ارزش وام‌های گفته شده از نظام فدرال رزرو از طریق امکانات تنزیل آن( برای بانک‌‌ها و نظام بانکی)
BRC Shop Price Index
(UK)

شاخص تغییر بهای اجناس فروشگاه ها-این شاخص که توسط کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا ارائه می شودنشان دهنده تغییر قیمت ماهانه بیش از پانصد قلم کالای ضروری فروش رفته درشناخته شده ترین فروشگاه ها می باشد.
Break Even Point

نقطه سر به سر، قیمتی از بازار که معامله گر در آن نقطه با احتساب هزینه های جانبی (نظیر کارمزد کارگزار) در وضعیت خنثی (نه سود و نه ضرر) قرار گیرد.
Break Out

اصطلاح تحلیل فنی که برای توصیف تغییرات قیمت بکار میرود هنگامی که قیمت به بالا تر ازحمایت و پایین تر از مقاومت تغییر می کند.
Bretton Woods

برتون وودزمحل برگزاری کنفرانسی که منجر به تاسیس سیستم مبادلات ارز در دوران پس از جنگ شد ،این سیستم تااوایل دهۀ ۱۹۷۰ بدون تغییر باقی ماند.یکی از نتایج این کنفرانس تشکیل صندوق بین المللی پول بود.
Broker

کارگزار مانند واسطه‌ای در میان معامله‌گران عمل می‌کند
. Brokerage Fee

کمیسیون که کارگزار در ازای انجام معاملات از مشتریان دریافت می‌کند.
Budget Deficit

کسری بودجه هنگامی که هزینه‌های دولت از درآمد‌هایش بیش‌تر شود.
Bull Market
بازار صعودی بازار افزایشی
Bullish

صعودی خریداری اگر بازار صعودی باشد بدین معنی است که اطلاعات موجود شرایط افزایش نرخ را نشان می‌دهند.
Bundesbank

بانک مرکزی آلمان

Business Climate

فضای تجاری شاخصی که نشان می دهدآیا سیاست های دولتی،منطقه ای یا محلی و شرایط موجود در جوامع محلی باعث توسعه و موفقیت برنامه های تجاری و سرمایه گذاری ها می شوند یا خیر واگر پاسخ مثبت است به چه میزان در این توسعه و موفقیت مؤثرند.دریک فضای تجاری مناسب،سرمایه گذاری با ریسک کم و سود قابل توجه انجام می شود.دخالت ارگان های مختلف محدود است ، دسترسی آسان به مواد اولیه مورد لزوم با کیفیت خوب و هزینه مناسب امکان پذیر است ومشتری برای محصولات تولید شده نیز وجود دارد. عوامل زیر در تعیین فضای تجاری مد نظر قرار می گیرند.
Business Conditions Survey

ارزیابی شرایط تجاری از شاخص های اقتصادی کانادا که نظرات تولید کنندگان را در مورد موضوعات زیر طی سه ماهه بعد جویا می شود.
Business Inventories

ارزش دلاری کل کالاهای انبار شده توسط کارخانجات تولیدی، عمده فروشان و خرده فروشان در یک دوره زمانی خاص
Business Inventories
میزان دارایی‌های تجاری

Buy Limit Order

قراردادن دستوری پایین‌تر از نرخ فعلی به منظور خرید ارز در نرخی پایین‌تر از نرخ فعلی
Buy Line

عددی که یک شاخص باید از آن پایین‌تر برود تا بعد از آن به سرعت افزایش یابد
Buy Order

دستور خرید دستور خرید اولین ارز (یا ارز پایه ) در برابر ارز مقابل
Buy Stop

دستوری است که در نرخ بالا تراز نرخ فعلی بازار گذاشته می‌شود.هنگامی‌ که بازار به نرخی برابر یا بالاتر از دستور Stop برسد این دستور به دستور خرید بازار تبدیل می‌شود.
Buying the Dips
خرید در زمانهای بازگشت و کاهش نرخ در یک روند صعودی